Petar Plevnik • subota, 13.12.2008.

U najzanimljivijem susretu posljednjeg kola jesenskog dijela Bundeslige Stuttgart je pogotkom u posljednoj minuti izbjegao poraz protiv Bayerna. Novim pogotkom Mladen Petrić donio je pobjedu HSV-u, dok je najuvjerljivija bila Hertha s 4:0 svladavši Karlsruhe...

Derbi kola igran je u Stuttgartu, gdje je na noge probuđenom Stuttgartu stigao zahutkali Bayern, s osam pobjeda u posljednih devet bundesligaških susreta. U prvih 45 minuta 55 000 gledatelja na rasprodanoj Mercedes Benz Areni nije vidjelo previše toga zanimljivog. Kad se već očekivao posljednji sučev zvižduk, u prvoj minuti sudačke nadoknade Šimak izvodi udarac iz kuta za domaćine, Delpierre prebacuje na drugu vratnicu, a Khedira zabija glavom i baca u trans domaće navijače.

Jednako dobro kao što je prvi dio završio za domaćine, drugi je počeo za goste. Nakon samo tri minute igre u drugom dijelu Bayern na gotovo identičan način dolazi do izjednačenja, a strijelac je nakon ubacivanja Schweinsteigera iz kuta bio Borowski. Do potpunog preokreta Bavarci su stigli u 55. minuti, nakon što Borowski šalje povratnu loptu u peterac Stuttgarta, a Toni lakoćom zabija za 1:2.

Pitanje je kako bi susret završio da branič Bayerna Oddo u 85. minuti nije napravio grub prekršaj na Träschu i zaradio izravni crveni karton. Igrača više Švabe su uspjele iskoristiti u posljednoj minuti igre, nakon što Rensing boksa ubačaj iz kuta ravno na noge Khedire, koji sjajnim volejem s 15 metara zabija pod gredu za konačnih 2:2.

Priključak s vrhom zahvaljujući još jednom pogotku Mladena Petrića održao je HSV, koji je minimalnim rezultatom svlado Eintracht. Gosti iz Frankfurta u prvih su se 45 minuta bez problema nosili s favoriziranim domaćinom, pa ne čudi što su igrači HSV-a na odmor ispraćeni zvižducima. Da tako ne bude i na kraju susreta, pobrinuo se Mladen Petrić, koji u 59. minuti na ubacivanje Trochowskog glavom zabija svoj osmi prvenstveni pogodak ove sezone i donosi HSV-u vrijedna tri boda. Mladen Petrić odigrao je svih 90 minuta, dok je Ivica Olić odigrao jednu od najslabijih ovosezonskih utakmica te je zamijenjen u 72. minuti.

Odličan susret odigran je u Bremenu, gdje se Werder nakon turbulentne jeseni od svojih navijača ipak uspio oprostiti pobjedom. Gosti iz Wolfsburga, koji u dosadašnjih osam ovosezonskih gostovanja nisu upisali pobjedu, otvorili su susret kao iz snova. Već u trećoj minuti Misimović izvodi korner, Mertesacker promašuje loptu, a poklon domaće obrane koristi Gentner i dovodi goste u vodstvo.

Rani pogodak nije previše šokirao Werder, koji kreće po izjednačenje, do kojeg stiže u 27. minuti, nakon što Mertesacker pogađa glavom na ubacivanje Özila i tako se iskupljuje za pogrešku kod gola. Nastavak susreta donio je još veći pritisak Werdera, koji do vodstva stiže u 63. minuti zahvaljujući autogolu Josuea. Do kraja susreta bilo je dosta prigoda s obje strane, no rezultat se nije mijenjao. Jurica Vranješ odigrao je do 64. minute za Werder.

Momčad koja može žaliti što dolazi kraj polusezone svakako je Hertha, koja se od svojih navijača oprostila uvjerljivom pobjedom nad Karlsruheom. Već u osmoj minuti Nicu pogađa za vodstvo Herthe i najavljuje gostima što ih očekuje u Berlinu. Hertha je do odlaska na odmor propustila nekoliko odličnih prigoda, a domaći su navijači na drugi pogodak morali čekati sve do 74. minute kada Domovchiyski zabija za 2:0. Demoralizirani gosti do kraja susreta primaju još dva pogotka, a u strijelce se upisuju Lustenberger u 86. te Raffael u 88. minuti za konačnih 4:0. Zbog ozljede za sastav Herthe nije konkurirao Josip Šimunić.

Jedinu gostujuću pobjedu upisao je Köln, koji se pomalo iznenađujuće s tri boda vratio iz Bochuma. Da bi momčad Christopha Dauma mogla kući pjevajući u 44. je minuti pogotkom za 0:1 najavio McKenna, koji glavom u mrežu posprema ubačaj Brečka iz slobodnog udarca. Domaćini se u susret vraćaju početkom nastavka, nakon što Dabrowski u 58. minuti pogađa za 1:1. Kada je branič gostiju Geromel u 83. minuti zaradio drugi žuti karton, mnogi su pomislili kako Bochum može do potpunog preokreta. Međutim, tako nije mislio napadač gostiju Ishiaku, koji samo pet minuta nakon ulaska u igru, u 87. minuti pogotkom okončava brzu kontru gostiju i donosi Kölnu sva tri boda.

Podjelom bodova okončan je susret u Hannoveru, gdje je do važnog boda u borbi za ostanak stigla Arminia. Domaćini su bili bolja momčad u prvih 45 minuta i na odmor su otišli sa zasluženom prednošču i to zahvaljujući pogotku Štajnera iz 32. minute. I u nastavku susreta Hannover je bio bolja momčad, no gosti iz Bielefelda koriste svoju jedinu pravu prigodu na susretu te pogotkom svog najboljeg strijelca Wichniareka u 59. minuti dolaze do boda. Svih 90 minuta u redovima Arminije odigrao je Andre Mijatović.

Iznenađujuće, ali istim rezultatom završen je dvoboj u Leverkusenu, odakle je bod odnio Energie. Nakon što je Rolfes u 77. minuti napokon uspio probiti gustu obranu gostiju, činilo se kako će Apotekari na zasluženi odmor pobjedom. Međutim, u prvoj minuti sudačke nadoknade jocker Bojana Prašnikara, Kinez Shao, glavom pogađa na ubačaj Skele iz kuta za veliko veselje gostiju iz Cottbusa, u čijim je redovima svih 90 minuta odigrao Mario Cvitanović.