SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina A, 1. kolo, 17.01.2009, 16:30 h, Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 3.000

Petar Plevnik • subota, 17.01.2009.

Na otvaranju skupine A Slovačka je u svom premijernom nastupu na Svjetskom prvenstvu uz dosta muke svladala Argentinu slavivši rezultatom 27:25...

UKUPNO2564/56

Vrlo nervozan bio je početak susreta između Slovačke i Argentine, u koji su s naglašenom ulogom favorita ušli Slovaci. Naime, na prvi pogodak čekalo se čak pet minuta, a čast da se prvi upiše u strijelce iz sedmerca je pripala najopasnijem Argentincu Ericu Gullu.

Na igračima Zoltana Heistera itekeko je bila vidljiva nervoza zbog premijernog nastupa na Svjetskom prvenstvu, pa je početni dio igre protekao u stalnoj prednosti Argentinaca od pogotka ili dva razlike. Slovaci su tek u jednom navratu, u 25. minuti, uspjeli doći u vodstvo, no srećom po njih u prvom je poluvremenu briljirao vratar Richard Stochl, koji je u prvih 30 minuta igra uspio sakupiti čak 11 obrana, pa su Argentinci na odmor otišli s minimalnim vodstvom (12:13).

U nastavak susreta Slovaci su ušli puno bolje te već u 35. minuti Tomas Stranovski dovodi Slovake u vodstvo, a minutu kasnije Pekar prvi put odvodi Slovačku na dva razlike, a kada je sredinom drugog dijela proigrao najbolji slovački igrač, Peter Kukučka te u 49. minuti po prvi put odveo Slovake na tri pogotka razlike (19:22), pomislili smo da je susret odlučen.

Međutim, uporni Argentinci se ne predaju te u dva navrata, u 53. i 55. minuti uspijevaju doći na samo pogodak razlike, čime dovode utakmice u neizvjesnu završnicu. Ipak, zahvaljujući sjajnom Martinu Stranovskom Slovaci uspijevaju očuvati prednost i doći do svoje prve pobjede na Svjetskom prvenstvu, na oduševljenje svojih mnogobrojnih navijača u dvorani Gradski vrt.

U redovima Slovačke briljirao je Richard Stochl sa 17 obrana, dok je najubojiti sa sedam pogodaka bio Martin Stranovski. Kod Argentinaca pet pogodaka Erica Gulla.