SP 2009, Skupina A, 1. kolo, 17.01.2009, 20:30 h, Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 2.000
Suci: Stanojević, Višekruna (oba Srbija)
Francuska
Francuska
31:21(12:9) Rumunjska
Rumunjska

Lako je kad imaš Omeyera

Petar Plevnik • subota, 17.01.2009.

Iako pitanje pobjednika u nijednom trenutku nije dolazilo u pitanje, posljednji susret dana između Francuske i Rumunjske bio je ujedno i najzanimljivij odigran danas u Osijeku.. Francuzi su, na kraju uvjerljivu, pobjedu osigurali još u početnom dijelu susreta, zahvaljujući fantastičnom Thierryu Omeyeru...

UKUPNO21143/52

Sjajna atmosfera dočekala je rukometaše Francuske i Rumunjske u posljednjem susretu dana skupine A. Do posljednjeg mjesta ispunjena dvorana Gradski vrt, glasni Rumunji i Francuzi te dvije vrlo dobre repreznetacije i svi preduvjeti za odličnu rukometnu predstavu bili su tu.

Od prve minute je bilo vidljivo da će ovo biti susret čvrstih obrana, pa ne čudi što smo na prvi pogodak čekali gotovo četiri minute. Ono što je Francuzima uspjelo preko Abaloa, zatrestri mrežu, Rumunjima nikako nije i to ponajprije zahvaljujući sjajnom Thierryu Omeyeru. I dok se Rumunji nisu ni snašli, Francuska je vodila s 4:0. Ne može se reći da Rumunji nisu dobro igrali, no fantastični Omeyer s osam obrana u početnih deset minuta, uključujući i dva sedmerca ostavio ih je na samo dva pogotka u 15 minuta igre (5:2). Kako je vrijeme odmicalo tako su i Rumunji pronašli recept za Omeyera, ali ne i za francuski napad, koji je lakoćom održavao tri pogotka prednosti.

Posebno se to odnosi na sjajno lijevo krilo Michaela Guigoua, koji je s tri uzastopna pogotka u 20. minuti odveo Francuze na šest pogodaka prednosti (9:3). Na seriju Francuza od 3:0, Rumunji su odgovorili na isti način te se pet minuta prije kraja vratili na minus tri, zaostatak s kojim su i otišli na odmor (12:9).

Početne minute nastavka prošle u igri gol za gol, sve do 35. minute kad Fernandez s dva pogotka odvodi Francuze na pet razlike (17:12), a sedam minuta kasnije Karabatić vraća na šest razlike, koliko je i iznosila najveća prednost Francuza u prvom dijelu (21:15). Vrijedi izdvojiti i odlične obrane rumunjskog vratara Stanescua, zahvaljujući i kojem je Rumunjska držala kakav takav priključak.

Prilika da se vrate u igru Rumunjima se nakratko ukazala u 42. minuti kada je na dvije minute isključen Dinart, a Irinescu s dva pogotkka približava Rumunjsku na četiri gola zaostatka (21:17). Nada Rumunja da mogu do podviga kratko je trajala, budući da Buricea već u sljedećem napadu zarađuje isključenje i tu je priči bio kraj. Francuzi brzo vraćaju na šest razlike, a do kraja susreta prednost momčadi Claudea Oneste rasla je iz minute u minutu, sve do konačnih 31:21.

Uz sjajnog Omeyera, koji je susret završio s 18 obrana, kod Francuza najbolji Karabatić i Guigou sa sedam pogodaka. U redovima Rumunjske vrijedi izdvojiti vratara Stanescua s 14 obrana te Laurentiua Tomu s pet pogodaka.