Hrvatska - Rumunjska: Na kraju propuštena pobjeda

HRVATSKA: Runje, Tudor, Mijatović, M.Cvitanović, Rukavina, Brajković, Banović, Leko, Bjelica, M.Marić, Šokota
Još su igrali: Prišč, Vejić, Bule, Vlaović, Karić

RUMUNJSKA: Stelea, Prodan, Stoican, Radoi, Iensci, Dancia, Cordea, Rosu, Niculae, Mutu, Mihalcea.
Još su igrali: Ionut, Dumitru, Nastase, Mara, Soava, Ghioane.

Strijelci: 1:0 - Vlaović (49.), 2:0 - Tudor (68.), 2:1 - Mara (81.), 2:2 - Mutu (87.)

Nova reprezentacija, novi dresovi, novi početak (Snimio: Dražen Patarčić)

Mirko Jozić za pravi "vatreni" debi na klupi hrvatske reprezentacije ipak će morati pričekati još mjesec dana i ogled naše najjače selekcije s Austrijom Otta Barića i Ivice Vastića u Rijeci. Današnji ogled "pojačanih pričuva" uobličenih u B selekciju malo je toga mogao otkriti našem izborniku i naočtrenom oku navijačkog puka. Po teškim uvjetima, snažnom vjetru i hladnoći, pred oko 3000 gledatelja u Puli, pričuvne selekcije Hrvatske i Rumunjske igrale su neriješeno 2:2.

Udarna postava naših ponudila je jedno iznenađenje. Umjesto najavljenog potencijalnog kapetana Gorana Vlaovića, u napad je uz Šokotu postavljen Marijo Marić, a kapetansku vrpcu preuzeo je Igor Tudor. U početku se nije osjećala neuigranost, sastav koji je po prvi put zaigrao zajedno napravio je dvadesetak minuta snažnog pritiska na rumunjska vrata, ali dobro poznati Bogdan Stelea nije imao prigodu za veće isticanje.

Vlaović je odmah nakon ulaska donio vatru pred rumunjska vrata (Snimio: Dražen Patarčić)

U rumunjskoj "B" momčadi u zadnji tren pojavili su se i dvojica standardnih "A" reprezentativaca, Veronin Adrian Mutu i Valentin Rosu iz Numancije, koji su uz nadarenog Niculescua brzim kontranapadima pokušavali iznenaditi naš zadnji red Tudor - Mijatović - Cvitanović. Prvi je dio završio bez pogodaka, ali i bez većih uzbuđenja pred vratarima.

No, zato je drugi dio ispunio kvotu priželjkivanih uzbuđenja. Već u 49. minuti Vlaović je iskoristio prvu šansu nakon ulaska u igru, i Hrvatska je povela. Samo nekoliko minuta kasnije, Vlaović je ponovno bio u dobroj prigodi savladati Steleu, ali je prvi rumunjski vratar odlično reagirao u situaciji "jedan na jedan". Ipak, nedugo potpom stigao je i drugi pogodak.

Veldin Karić ušao je do gol-aut linije, vratio loptu u sredinu prema Vlaoviću, koji ju je proslijedio dalje prema kapetanu Tudoru. Libero Juventusa snašao se vrlo dobro u klasičnoj centarforskoj poziciji i sa desetak metara nogom poslao loptu neobranjivo iza Stelee.

Kapetan Igor Tudor iz ove je akcije postigao drugi pogodak za Hrvatsku (Snimio: Dražen Patarčić)

Uslijedilo je mnoštvo izmjena na obje strane, treneri su se prije početka utakmice dogovorili da se smiju promjeniti šestorica igrača. Od naših, na klupi je ostao tek rezervni vratar Nikola Marić. Kad su sve izmjene već izvršene, ozlijedio se Mario Cvitanović, petnaestak minuta prije kraja. I upravo je to jedan od najvećih razloga što naši uvjerljivo vodstvo od 2:0 nisu uspjeli sačuvati do kraja. Preko naše lijeve strane Rumunji su nekoliko puta stizali opasno ispred Runje, a u 81. minuti jednu su šansu i realizirali. Nakon lijepo izvedene varke iz slobodnog udarca, pažnji naše obrane izmakao je Bogdan Mara i smanjio na 2:1 u 81. minuti.

No, tu nije bio kraj. Tri minute prije zadnjeg zvižduka slovenskog suca Kandarea, Adrian Mutu pokazao je zašto ga je Inter doveo u svoje redove, pa poslao na "kaljenje" u Veronu. Lijepim volejem s vrha šesnaesterca uhvatio je Runju nespremnog i izjednačio na 2:2.

Na kraju, sve u svemu, utakmica koja nije mogla izbrisati mnoge upitnike, jer većina igrača nije u punom natjecateljskom ritmu. No, vidjelo se da potencijala ima i u ovoj selekciji, iz koje će nekolicina zakucati na vrata najjače momčadi već za mjesec dana, kad će "vatreni" imati svoju premijeru u novoj godini, protiv Austrije u Rijeci.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913