SP 2009, Završnica, Za 7. mjesto, 29.01.2009, 17:30 h, Zagreb, Arena, gledatelja: 2000
Suci: Karabas-Chi, Kolahdouzan (Iran)
Švedska
Švedska
37:29(20:16) Srbija
Srbija

Razbijena Srbija

Tomislav Pacak, Vedran Attias • četvrtak, 29.01.2009.

Šveđani koji su igrali sjajno u prvoj, ali potom i vrlo loše u drugoj skupini, od Svjetskog prvenstva oprostili su se pobjedom nad Srbijom 37:29 te tako osvojili sedmo mjesto...

UKUPNO2991/11

Kao što je često slučaj u ovakvim utakmicama, obrane nisu bile na razini pa su tako golmani bili u vrlo teškoj situaciji, a golovi su padali - gotovo svaki napad. U takvoj run and gun igri ipak su se bolje snašli Šveđani te su zasluženo sedmi dok Srbi, sve ukupno gledano, mogu biti zadovoljni predstavama koje su pokazali u Hrvatskoj.

Švedska je vrlo odlučno ušla u susret s namjerom zaključiti natjecanje pobjedom pa su nakon samo pet minuta vodili 4:1. Obrane praktički nisu postojale, a u takvoj je igri najteže - golmanima.

Naime, Stanić i Pejanović na vratima Srbije u prvih su pola sata skupili ukupno dvije (brojkom 2.) obrane, a švedski je vratar Sjostrand ipak bio nešto bolji sa šest obrana. Srbi su se nakon 20 minuta rezultatski priključili te smanjili na 12:11, no potom Šveđani opet daju gas i odlaze na 20:16 što je bio rezultat na poluvremenu.

U nastavku - raspad Srbije. Odmah na početku Šveđani zabijaju tri gola, odlaze na velikih +6 i bilo je tada jasno kako je Švedska pobjednik; barem Srbima koji su "igrali" kao da jedva čekaju kraj. Naime, ako su u prvom dijelu obrane bile loše, onda su u drugom dijelu bile zaista katastrofalne, a posebno su loše u obrani doslovno stajali Srbi.

Potpunu rezultatsku katastrofu Srba spriječio je golman Pejanović koji je skinuo nekoliko zicera, ali i opuštanje Šveđana koji su bili zadovoljni razlikom od sedam - osam golova.

Kod pobjednika sedam golova dao je Mattias Gustafsson, šest je dodao Kallman, a pet Carlen kao i Vučković kod Srba dok je Vujin zabio četiri puta. Treba istaknuti i vratara Palicku koji je u drugom dijelu imao 10 obrana, onemogućivši tako Srbima bilo kakav pokušaj povratka u utakmicu.