Hoffenheim 1:4 Bayer Leverkusen
Bayer Leverkusen

Hoffenheim se nasukao

Antonija Pavlić • petak, 13.02.2009.

Dvadeseto su kolo Bundeslige otvorili današnjim ogledom još uvijek prvoplasirani klub lige, Hoffenheim, i četvrtoplasirani Bayer iz Leverkusena. Bez prve violine, i prvog golgetera, BiH reprezentativca Vedada Ibiševića, momčad Ralfa Rangnicka iz kola u kolo sada već vidljivo ima popriličnih problema, koji su se najbolje danas demonstrirali u demoralizirajućem 4:1 porazu pred svojim auditorijem...

Dvoboj najboljeg domaćina protiv najboljeg gosta lige u potpunosti je večeras ispunio očekivanja i bio uistinu pravi mamac za ljubitelje bundesligaškog nogometa. Premda se nakon jesenskog 5:2 poraza na gostovanju kod istoga kluba očekivalo da će Hoffenheim Apotekarima danas pružiti jači otpor te pokušati 'naplatiti' poraz u prvom dijelu sezone, momčad je Ralfa Rangnicka uspjela u mrežu četvrtoplasirane momčadi lige pospremiti samo jednu loptu, dok je nesretni povratnik među vratnice debitanta lige Timo Hildebrand isto morao učiniti čak četiri puta.

Vrata je preuzimanja vrha ovim porazom Hoffenheim tako širom otvorio münchenskom Bayernu, koji će u sutrašnjem ogledu protiv Herthe našeg Josipa Šimunića tražiti isključivo tri boda, te prvo zasjedanje na vrh Bundeslige i svrgavanje Hoffenheima nakon gotovo 11 natjecateljskih tjedana njegovog neprestanog egzistiranja na vrhu.

Da će susret biti prava revija golova dalo se naslutiti već u trećoj minuti, kada je Renato Augusto Ibertsberger pretrčao dobrih 20-ak metara po desnoj strani i u sredini pronašao Patricka Helmesa, koji je silovitim udarcem iz prve od vratnice rasparao Hildebrandovu mrežu.

Povećanje su vodstva zaslužili Leverkusenovi nogometaši samo devet minuta kasnije, kada je iz sporne situacije, u kojoj su domaćini tražili prekršaj nad vratarem, pogodak na asistenciju Helmesa postigao kapetan Rolfes. Jedini pogodak za domaću momčad, koji je tada još obećavao priliku za preokret, pred gotovo je 31. tisućom gledatelja u 31. minuti postigao Salihović, realiziravši uspješno udarac s jedanaest metara, inače djelo Baa, kojemu je na nedozvoljen način 'uklizao' domaći vratar.

Pred samim krajem drugog poluvremena Leverkusen uspijeva još jednim pogotkom kapitalizirati svoju nadmoć na travnjaku, a u definitivno se prvo ime susreta prometnuo drugim pogotkom, uz koji je upisao i asistenciju, Helmes; ovaj puta uputivši konačan udarac nakon akcije utakmice. Slobodan je udarac s 20-ak metara kratko do Tranquilla Barnette na desnoj strani izveo Michal Kadlec, švicarski je reprezentativac u sredini učio nadolazećeg Helmesa i kroz nekoliko nogu progurao loptu do sjajnog Nijemca, koji je bez ikakvog okolišanja opalio iz prve i neobranjivo naciljao desni kut Hildebrandovog gola.

I u drugo se poluvrijeme gotovo u potpunosti preselila slika iz prvog; Leverkusen je odmah snažno napao zadnju liniju Hoffenheima i za samo dvije minute postigao novi pogodak. Udarac je iz kuta s lijeve strane izveo asistent pri prethodnom pogotku, Tranquillo Barnetta, a najviši u skoku bio Gonzalo Castro koji je pogrešno istrčalog Hildenbranda jednostavno 'prebacio', za postavljanje semafora na visokih 4:1. Do kraja je susreta Bayer uglavnom čuvao svoju mrežu, dok je Hoffenheim pokušavao sve da opasnije ugrozi vrata svog večerašnjeg gosta, no nijedan im pokušaj nije urodio konkrentnim plodom.