Mravi lako preko Krke

Borna Rupnik • subota, 14.02.2009.

Košarkaši Zagreba ostvarili su novu vrijednu pobjedu u borbi za opstanak u NLB ligi. U Novom Mestu pobjednik od samog početka nije dolazio u pitanje, a naš je predstavnik naposljetku slavio s velikih 20 koševa razlike (84:64)...

Zagreb je nakon domaće pobjede nad Zadrom krenuo u Sloveniju prepun samopouzdanja, a nakon 40 minuta izvrsne košarke pokazao je kako je optimizam bio i više nego opravdan. Na krilima nepogrešivog Andreja Štimca i predvođeni iskusnim Damirom Mulaomerovićem Mravi su se odlijepili već u prvoj četvrtini i stečenu prednost rutinski održavali do kraja susreta.

Kapetan Krunoslav Simon, mladi Luka Žorić i borbeni Vladimir Krstić u prve četiri minute rade seriju 10:0 i nagovještavaju pozitivan rasplet za Zagrepčane. Kako se najavljivalo i prije dvoboja, bilo je nužno zaustaviti domaću trojku Pavič - Marcelić - Essington-Shields i to su igrači Denisa Bajramovića izvrsno sprovodili u djelo.

Prvih deset minuta okončano je rezultatom 19:9 za goste, a kako se u drugoj četvrtini razigrao i Ante Tomić, prednost Zagreba nastavila je rasti. Na odmor se otišlo s uvjerljivih 40:26, a moglo je biti i povoljnije za Mrave da u posljednjoj minuti Krki nisu dopustili šest uzastopnih koševa.

Tračak neizvjesnosti dala je naslutiti tek treća dionica u kojoj su domaćini u dva do tri navrata stizali na sedam koševa zaostatka, ali se u redovima vrlo raspoloženih košarkaša iz Trnskog uvijek našao pojedinac koji bi razliku vratio na sigurnih +10. Štimcu je gotovo sve polazilo za rukom, a Mulaomerović je impresionirao mirnoćom i sigurnom rukom s linije slobodnih bacanja.

Posljednji trzaj slovenskih domaćina zbio se osam minuta prije kraja, kada Essington-Shields ubacuje tricu za smanjenje zaostatka na 62:58, ali s druge strane na isti način ponovno uzvraća Mulaomerović i vraća susret u sigurne vode.

Tada se igra Krke potpuno raspala, a Zagreb je to znao iskoristiti i povećati svoju prednost do konačnih 84:64. Kao što smo već spomenuli, posebne pohvale zaslužuju Štimac, koji je ubacio 25 koševa uz šut 6/6 za tricu, čemu je dodao i sedam skokova, te Mulaomerović, koji je postigao 18 koševa i dirigirao igrom s osam asistencija.

No, treba istaknuti i Tomićev double-double (deset koševa i deset skokova) te Simonovih deset koševa i tri ukradene lopte. U redovima domaćina dobre su partije pružili tek Jure Balažič i naš Davor Marcelić sa 17, odnosno 16 poena.

Zagreb se tako šestom pobjedom uspeo na 12. mjesto regionalnog natjecanja, a u leđa mu gledaju Helios i Vojvodina. Današnji Zagrebov protivnik, momčad Krke, ima samo jednu pobjedu više.