HSV preuzeo vrh Bundeslige

Borna Rupnik • nedjelja, 22.02.2009.

Najveće iznenađenje kola još je u subotu priredio Köln svladavši Bayern usred Münchena, dok se Hoffenheim nije dugo zadržao na vrhu. Vodstvo na ljestvici današnjom je pobjedom u Düsseldorfu preuzeo Olićev i Petrićev HSV...

Njemačko nogometno prvenstvo u jedinom je nedjeljnom susretu dobilo novog lidera. HSV je u Düsseldorfu svladao Bayer 2:1 i na vrhu smijenio Hoffenheim, koji se prvome mjestu veselio tek 24 sata. Momčad iz Hamburga povela je u 18. minuti, kada je Adlera na Bayerovom golu udarcem s ruba šesnaesterca svladao Marcell Jansen.

No, vodstvo gostiju trajalo je tek desetak minuta. Tada Manuel Friedrich ubacuje loptu pred Franka Rosta, a najbolje reagira Patrick Helmes i šalje loptu u mrežu. Čelnu poziciju Hamburgu je osigurao ponovno Jansen - u 67. minuti glavom ga je uposlio Jose Paolo Guerrero, a Nijemac opet matira nemoćnog Adlera. Bayeru više nije pomoglo ni isključenje Boatenga nekoliko minuta prije kraja. Ivica Olić u pobjedničkoj je momčadi proveo 88 minuta, dok Mladen Petrić nije igrao.

Köln je u subotu u Allianz Areni slavio pogocima Fabricea Ehreta i Daniela Brosinskog iz prvog dijela, a Bayern je usprkos svim naporima u nastavku susreta uspio tek smanjiti rezultat. Konačnih 2:1 postavio je Daniel van Buyten u 87. minuti, no u Bayernu će ostati gorak okus nezadovoljstva jer trenutno četvrto mjesto nikako ne zadovoljava ambicije ovog njemačkog diva.

Hoffenheim se na vrh privremeno vratio nakon uzbudljivog dvoboja u Stuttgartu. Domaćini su prvo preokrenuli rezultat i dva puta vodili, ali se u junaka prometnuo raspoloženi Demba Ba. Senegalski je nogometaš doveo Hoffenheim u vodstvo nakon samo devet minuta igre, no Cacau i Mario Gomez u 26. i 31. minuti vraćaju osmijeh na lica svojih navijača. Ipak, na poluvrijeme se otišlo u egalu - Ba je minutu prije odmora poravnao na 2:2, a isto je učinio i u nastavku. Nakon drugog Gomezovog pogotka Senegalac izjednačuje na završnih 3:3.

Hertha je vrijednost prošlotjedne pobjede nad Bayernom umanjila porazom u Wolfsburgu. Iako je berlinski sastav poveo preko Cicera, bosanskohercegovački reprezentativac Edin Džeko s dva je gola zadržao sva tri boda u Vučjem gradu. Josip Šimunić odigrao je svih 90 minuta za Herthu, dok je Marko Babić u 72. minuti zamijenio Patricka Eberta.

Werder je razočaravajuću bundesligašku sezonu nastavio u Cottbusu, gdje je protiv Energieja prokockao vodstvo od 1:0 - pogodak je postigao Hugo Almeida u 46. minuti - dopustivši Ivici Ilievu i Dimitaru Rangelovu upisivanje u listu strijelaca. Posebno im je bolan podatak da je Rangelov zabio u posljednjoj minuti utakmice. Mario Cvitanović i Ivan Radeljić odigrali su cijeli susret za Energie, dok je Stiven Rivić ušao u 81. minuti umjesto Ervina Skele. Tomislav Piplica utakmicu je odgledao s klupe, dok Jurica Vranješ nije konkurirao za sastav Werdera.

Borussia iz Mönchengladbacha održala je priključak s ostalim davljenicima pobjedom nad Hannoverom. Borussiju su u vodstvo 2:0 doveli Baumjohann i Marin, ali su Pinto i Schulz u nastavku izjednačili rezultat. Da bodovi ipak ostanu u Mönchengladbachu pobrinuo se iskusni Oliver Neuville sedam minuta prije isteka vremena.

Eintracht je kod Drpićevog Karlsruhera slavio pogotkom Caija, a igrač Dinama na posudbi na terenu je proveo cijeli susret. U Bielefeldu su bodove podijelili Arminia i Bochum. Goste je u vodstvo doveo Diego Klimowicz, a domaćine je od poraza spasio naš Andre Mijatović pogotkom u 82. minuti.