ULEB: poraz Olimpije i Barcelone

Karlo Dževerlija • petak, 02.02.2001.

Sinoć su odigrane preostale četiri utakmice Uleb Eurolige. Slično kao i u srijedu, gosti su zabilježili tek jednu pobjedu zahvaljujući slavlju Benettona kod po imenima jače Barcelone. Sve ostalo je otišlo na stranu domaćina, 1:0 prednost su stekli Kinder, Paok i AEK.

Od 4 dvoboja između klubova bivše Cibonine i Zadrove skupine, u 3 su slavili bivši Cibonini protivnici. Kinder je jedan od njih, sinoć je doslovno pregazio Estudiantes. Već na poluvremenu bilo je 31 razlike, a Kinder je uporno dokazivao kako su opasne izgubljene lopte: "proizveli" su 17 kontri u odnosu na dvije Španjolaca. Marko Jarić sve je učinio sam: 21 koš, 5 skokova, 9 asista i 6 ukradenih lopti. Impresivnoj statistici bolonjske vedete pridodali su se Emanuel Ginobili (16 koševa u 19 minuta) i Antoine Rigaudeau (14). Sve to za konačnih 43 razlike, 113:70.

AEK i Žalgiris su, očekivano, odigrali dosta neizvjesniju utakmicu. Statistički gotovo poravnati, sa nekolicinom igrača koji ravnopravno snose odgovornost i teret, prednost je donio domaći grčki teren. Najefikasniji "Grci" bili su Kutluay sa 17 i Betts sa 16 koševa.

U susretu "starog" Paoka i Olimpije pune mladih talenata, bolji su bili Grci. 30 minuta potpuno izjednačena utakmica rješena je u posljednjih 10 minuta kada Slovenci zabijaju tek 12 koševa. Grci su imali iznimno raspoloženog Liadelisa (33 koša) za kojeg Olimpija nije imala protuotrov. Sani Bećirović je, kao i obično, bio najefikasniji sa 20 koševa. U svojih 20 minuta loše nije odigrao Brezec ubacivši 14 koševa i ostvarivši 9 skokova. Pod gripom, naš Emilio Kovačić je bio prilično zatajan sa 8 koševa i 8 skokova.

Aito, trener Barcelone, vratio se starim navikama - gubljenju bitnih. Činilo se da Barcelona ovo ne može izgubiti, sve je bilo na njihovo strani: domaći teren, skakački dio (niti jedan centar Talijana ne doseže prosječnih 213 cm Barceloninih centara), dužina klupe, puna dvorana. Aito je uspio je izgubiti. Benettonov branič-šuter Marcus Brown je bio nerješiva enigma, ubacio je 30 koševa. Pobjednički koševi su došli skoro dvije minute do kraja kada je Jorge Garbajosa, blokirao pokušaj za tricu Efthimios Rentziasa iz Barce i zabio tri koša iz kontre na drugom kraju igrališta. Barcelona si je kao pobjednik grupe, ovime kreirala trnovit put do prolaska u četvrt završnicu. Trebaju dobiti sljedeću u Trevisu, što i nije tako jednostavno.