Hrvatska perfektna u Svjetskoj ligi

Hrvoje Vuković • utorak, 14.04.2009.

Hrvatski vaterpolisti u četvrtom su kolu i ujedno svom prvom ovosezonskom gostovanju u Svjetskoj ligi upisali i četvrtu pobjedu te tako zadržali maksimalan učinak i naravno prvo mjesto. Izabranici Ratka Rudića uz manje su probleme slavili u Moskvi protiv Rusije sa 15:12...

RUSIJA - HRVATSKA 12:15 (2:3, 5:3, 3:6, 2:3)

Svjetska liga, 4.kolo, skupina 3
Moskva, Bazen 'Olimpiskij', Gledatelja: 500

Rusija: Ivanov, Katkov, Jankov, Rizov - Alenčev 2, Želtovskij, Antipov 1, Magomaev 1, Odincov, Stepanjuk 2, Višnjakov 3, Lisunov 1, Agarkov 2, Davitasvili, izbornik: Sobčenko

Hrvatska: Pavić, Burić, Bošković 3, Dobud 2, Muslim, Karač, Antonijević, Buljubašić, Sukno 2, Barač 2, Hinić 4, Obradović 2, Brzica, izbornik: Rudić

Suci: Bock (Njemačka), Bonnay (Francuska)

Vaterpolska reprezentacija Hrvatske došla je i do četvrtog slavlja u Svjetskoj ligi. Nakon tri domaće utakmice, Hrvati su sada krenuli na mini gostujuću turneju također od tri susreta, a prvo u nizu bilo je gostovanje kod Rusa koji su samo sjena njihove nekadašnje reprezentacije. Slabašan protivnik vjerojatno je uljuljao i naše vaterpoliste koji na početku nisu djelovali za klasu bolje od protivnika - što objektivno jesu.

Zahvaljujući raspoloženom Igoru Hiniću kojega ruski bekovi danas jednostavno nisu mogli niti znali čuvati, Hrvatska je u prvoj četvrtini povela sa 2:3 uz dva gola našeg trenutno najjačeg centra te jednom pogotku Obradovića. U drugoj dionici Rusi pomalo iznenađujuće preokreću rezultat u svoju korist (4:3) preko Rizov-Alenčeva te peterca Višnjakova. S naše strane rezultat izjednačuje Miho Bošković, no domaćini s još dva uzastopna pogotka dolaze do neugodnih 6:4.

Skupina 3

1. HRVATSKA 12
2. Španjolska 8
3. Njemačka 3
4. Rusija 1

Tada na scenu ponovno nastupa Hinić koji je izborio peterac, a Bošković smanjuje na 6:5. Rusi ponovno bježe na dva razlike, ali i to je kratkog vijeka pošto se nastavlja simultanka Hine koji sa dva metra pogađa za minus jedan (7:6). Na našu sreću Rusi ipak nisu na pouvrijeme otišli s dva razlike, pošto je Pavić skinuo peterac Stepaniuku.

U trećoj četvrtini Hrvati su ipak počeli igrati za nijansu bolje, pa tako nakon gola Magomaeva za 8:6, sa dva pogotka Dobud nastavlja našu golijadu sa centarske pozicije i ponovno smo na nuli. Uporni Rusi potom još jednom dolaze do minimalne, no Hinić, dvaput Obradović i na kraju Sandro Sukno sa četiri pogotka zaredom mijenjaju situaciju u našu korist (9:12). U posljednju četvrtinu ušli smo s plus dva (10:12) i tu prednost povećali do nedostižnih 11:15, da bi na kraju Rizov-Alenčev iz peterca samo ublažio poraz za konačnih 12:15. Ovom pobjedom Hrvatska je nakon četiri kola zadržala vodeću poziciju na tablici skupine 3 te joj još slijede gostovanja u Njemačkoj i Španjolskoj.