Hrvati u završnici Svjetske lige

Hrvoje Vuković • utorak, 05.05.2009.

Hrvatska vaterpolska reprezentacija gostovala je u petom kolu Svjetske lige u Berlinu, gdje su izabranici Ratka Rudića tražili pobjedu protiv Njemačke, koja bi im osigurala prvo mjesto i plasman na završni turnir Final Eight. Iako oslabljeni neigranjem Jokovića, Markovića i Dobuda, Hrvati su uvjerljivo slavili sa 11:5 i tako kolo prije kraja zakaparili vodeću poziciju u Europskoj skupini 3...

Njemačka – Hrvatska 5:11 (1:2, 2:2, 2:5, 0:2)

Svjetska liga, Berlin, Olimpijsko plivalište
5.kolo, Europska skupina 3

Njemačka: Kong, Naroska, Wukovski, Savić, Stamm, Politze 1, Gietz 1, Pickert 1, Schuler 1, Oeler 1, Schlotterbeck, Marckeben, Fischer

Hrvatska: Pavić, Brzica, Hinić, Burić, Bušlje 1, Karač 2, Barač 1, S. Sukno 2, Bošković 3, Obradović, Antonijević, Buljubašić, Muslim 2

Suci: Davide (Fra), Cisneros (Špa)

Izbornik Ratko Rudić odlučio je ovu sezonu Svjetske lige iskoristiti za uigravanje pomlađene hrvatske reprezentacije uoči Svjetskog prvenstva u Rimu, gdje će naši braniti zlato iz Melbournea. Za razliku od prošle godine, ovaj put smo nastupili s najjačim sastavom i logično, većih problema nije bilo niti u Berlinu protiv Njemačke. Hrvatska je povela nakon prvih osam minuta sa 1:2, Nijemci su se držali do poluvremena i minimalnog zaostatka (3:4), no u trećoj četvrtini naši rade razliku i odlaze na nedostižnih plus četiri (5:9), pokazavši koliko su bolji u ovom trenutku od domaćina.

Svjetska liga, Skupina 3

1. HRVATSKA 5 ut. 15
2. Španjolska 4 ut. 8
3. Njemačka 5 ut. 4
4. Rusija 4 ut. 0

Do kraja utakmice Hrvatska je dodatno popravila krvnu sliku na semaforu i slavila s konačnih 5:11, čime je i teoretski osigurala prvu poziciju u skupini 3, pošto drugoplasirana Španjolska ima osam bodova i utakmicu manje, dok je Hrvatska vodeća s maksimalnih 15 bodova. U posljednjem kolu Hrvati će za sedam dana gostovati u Španjolskoj, bez rezultatskog imperativa, a potom ih očekuje završni Final 8 turnir u Podgorici, gdje su mjesto već osigurali Crna Gora i SAD.