Velezu Clausura

Maja Giljanović • ponedjeljak, 06.07.2009.

El Fortin su nakon kontroverzne utakmice na Jose Amalfitaniju protiv Huracana golom Maximiliana Moraleza u 84. minuti preoteli gostima prvo mjesto i proslavili naslov u Clausuri.

Maximiliano Moralez se iz junaka zamalo pretvorio u tragičara kad je strijelac gola (83.) vrijednog sedmog naslova Veleza u povijesti u slavlju zbog skidanja dresa zaradio isključenje (drugi žuti) u 85. minuti, ali mu je golman German Montoya u 87. sačuvao leđa sjajnom obranom udarca Javiera Pastorea.

Prvi je ovo naslov Veleza u posljednje četiri godine i pečatirana viza u Copu Libertadores sljedeće sezone dva boda ispred Huracana na drugom i Lanusa na trećem mjestu.

Dramu je u velikom derbiju začinilo i vrijeme. U jeku najvećeg pritiska gostiju na gol Veleza - Eduardo je dao i gol, ali je poništen zbog dojma smo nepostojećeg ofsajda - otvorilo se nebo i utakmica je prekinuta, a kad je nastavljena Velez je istrčao u posve oprečnom raspoloženju od prvih 20-tak minuta.

Huracan je svejedno zamalo poveo, ali je Eduarda ovog puta zaustavio okvir gola (Nieto nije uspio reagirati na odbijenu loptu). U 26. minuti Velezu je dosuđen penal, ali mreža se ni ovog puta nije zatresla jer je Gaston Monzon obranio udarac Rodriga Lopeza.

U 84. minuti odluka. Monzon je izašao na rub svog peterca, faulirao ga je Joaquin Larrivey samo što je sudac ostao nijem, a gol je u naletu pokraj Monzona koji je ostao na tlu u praznu mrežu zakucao Moralez.

Huracan je drugi, Lanus (3:2 protiv San Martina) treći, Colon je izgubio od Boce (3:1), ali je četvrti, River (izgubio od Estudiantesa 2:1) je osmi, a najbolja momčad Aperture Boca 14.

Najbolji je strijelac Jose Sand (Lanus/13) ispred Daniela Montenegra (Independiente/12) i Estebana Fuertesa (Colon/12), a u Copu Libertadores još će i Boca, Lanus, River, San Lorenzo i Estudaintes. U Drugu su ligu ispali San Martin i Gimnasia Jujuy (najlošiji protekle tri godine), a  play-off za ulazak u Prvu igraju Atletico de Rafaela i Gimnasia La Plata te Belgrano i Rosario.

Clausura, 19. kolo:
Velez Sarsfield - Huracan 1:0, San Martin - Lanus 2:3, Gimnasia La Plata - Gimnasia Jujuy 2:0, River Plate - Estudiantes 1:2, San Lorenzo - Argentinos Juniors 3:0, Rosario - Godoy 0:1, Colon - Boca Juniors 1:3, Banfield - Tigre 0:3, Racing - Newell's Old Boys 2:1, Arsenal - Independiente 1:1