Čudna li čuda, Kinezu skokovi

Maja Giljanović • četvrtak, 23.07.2009.

Kinez He Chong svjetski je prvak u skokovima s visine od 3 metra u disciplini kojoj je naš reprezentativac Šime Perić u kvalifikacijama osvojio 44. mjesto.

He Chong je osvojio naslov svjetskog prvaka skokovima od 83,70, 76,50, 91,00, 74,80, 91, 80 i 87,40 bodova što je ukupno njih 505,20 i sedam više od drugplasiranog Amerikanca - najboljeg u kvalifikacijama (483,65) - Troya Dumaisa (498,40) i 15 od brončanog Kanađanina Alexandrea Despatieja (490,30).

Kinez je nakon svih osim druge serije (pao je u drugoj privremeno na treće mjesto) bio najbolji, a prava se drama vodila za preostala mjesta na pobjedničkom postolju. Tako je Kinez Zhang Xinxua nakon polovice natjecanja zazimao drugo mjesto (248,75) da bi se u konačnici zadovoljio "drvenom" medaljom (487,75), a podiju se nakon prvog skoka (76,50) ponadao i Yahel Castro samo što se u sljedećim skokovima on pogoršao (ukupno 459,90 bodova), a u prvom redu Despatie popravio (Brazilac je na koncu peti).

Kinezi su tako osvojili i 1 m (Qin) i duet s 3 m (Qin i Wang) i "samo" srebro i broncu na 10 metara (Qiu i Zhou, a prvak je Britanac Dailey).