Iščenko 1., Jakovac 20.

Maja Giljanović • četvrtak, 23.07.2009.

Hrvatska reprezentativka Margareta Jakovac je u solu slobodnog programa sinhroniziranog plivanja osvojila 20. mjesto, a naslovom se svjetske prvakinje okitila najveća favoritkinja Natalija Iščenko.

Margareta Jakovac je u kvalifikacijama medu 30 prijavljenih solidnim nastupom osvojila 20. mjesto. 25-godišnjakinja je sto se tehničkog dijela vježbe tiče zaslužila 8,0, 7,4, 7,6, 8,0 i 7, 6 bodova (38,667) i umjetničkog dojma 7,5, 7,7, 8,3, 8,1 i 7,6 (39,000), a ukupno 77,667 što je 9,833 manje od posljednje (12.) koja je izborila finale (Korejanka Park).

Najbolja u kvalifikacijama - 20,166 bodova je osvojila vise od naše Jakovac - Ruskinja Natalija Iščenko (98,500) svoju je kvalitetu iskazala i u finalu i slavila ispred Španjolke Gemme Mengual (98,000) na drugom i Talijanke Beatrice Adelizzi (94,667) na trećem mjestu.

23-godišnjakinja je poslije izjavila: "Presretna sam svojom izvedbom i činjenicom da se trud i uloženo isplaćuju", a zadovoljna je i njena trenerica Tatjana Dančenko: "Ništa manje nisam ni očekivala. Otkad se pojavila Natalija je profesionalka od glave do pete i nedvojbeno je da je još jedno zlato sasvim zaslužila".

Još jedno jer Iščenko je olimpijska pobjednica (ekipno) iz Pekinga prošlo ljeto, prije dvije je godine u Melbourneu osvojila svjetski naslov (u solu tehničkih vještina), prije tri dana je ovdje osvojila prvi naslov u Rimu (tehnički) i sada i drugi (slobodni program) sto je medalju sjajnije od srebra iz 2007. iza Francuskinje Dedieu).

Sretna je i brončana Talijanka: "Prije tri godine sam na EP-u u Budimpešti bila tek peta, a sada sam treća na svijetu", ali nezadovoljna je Mengual: "Čudni su sudački kriteriji. Dali su mi manju ocjenu iz umjetnikog dojma, a bas je to moj forte. Kad će vise shvatiti da publika želi nepristrano i pošteno suđenje jer sto rade vise nema smisla".