Gorka pilula olimpijskom pobjedniku

Maja Giljanović • nedjelja, 26.07.2009.

Olimpijski pobjednik iz Pekinga i sad je izvjesno bivši svjetski prvak Taehwan Park najveća je žrtva jutrošnjih kvalifikacija. 20-godišnjak je na 400 metara slobodno osvojio 12. mjesto i večeras neće braniti naslov osvojen u Melbourneu.

Taehwan Park je prije dvije godine slavio na SP u Melbourneu, prošle je godine u Pekingu osvojio olimpijsku titulu - isplivao je u finalu azijski rekord (3:41,86) - a jutros se "utopio". 19-godišnji Korejac je isplivao samo 3:46,04 i osvojio 12. mjesto 36 stotinki sporije od posljednjeg koji je izborio finale, Mađara Kisa.

Finale nije zaslužio ni Massimiliano Rosolino. Talijan je u Sydneju 2000. osvojio olimpijsko srebro, a današnjih mu je 3:47,05 donijelo 16. mjesto. Paul Biedermann će u finalu plivati u četvrtoj stazi (3:43,01), a još su samo Kinez Zhang i Tunižanin Mellouli plivali ispod 3:44.

Kvalifikacije na 100 delfin osvojila je Šveđanka Sarah Sjostrom. 15-godišnjakinja je u devetoj skupini isplivala 56,76 i poboljšala rekord svjetskih prvenstava (57,15) Lisbeth Lenton iz Melbournea prije dvije godine. Od 16 polufinalistica 10 ih je išlo ispod 58 sekundi, a posljednja koja se kvalificirala dalje je isplivala 58,35 (Brazilka Silva).

200 mješovito je otišlo Amerikanki Ariani Kukors. 20-godišnjakinja je rekord prvenstava Katie Hoff iz Melbournea (2:10,13) spustila na 2:08,53 i jedina je plivala ispod 2:09. Svjetska rekorderka Stephanie Rice primjerice je treća (2:09,64).

400 slobodno je izazvalo najveći pljesak tribina Foro Italica. Svjetska rekorderka (4:00,41) Federica Pellegrini osvojila je kvalifikacije novim rekordom svjetskih prvenstava (4:01,96), a na podij s razlogom pretendiraju i Amerikanka Allison Schmitt (4;02,80) i Britanka Joanne Jackson (4:03,48).

Rekord svjetskih prvenstava isplivao je i Brenton Rickard na 100 prsno. Brončani prije dvije godine Australac je u kvalifikacijama isplivao 58,98 sto je 31 stotinku sporije od svjetskog rekorda Igora Borisika (petog s 59,34).