Preko Latvije u finale Efes kupa

Branimir Korać • subota, 29.08.2009.

Hrvatski košarkaši plasirali su se u finale Efes Pilsen kupa. U polufinalnom dvoboju bez problema svladali su Latviju s visokih 96:81...

I dvoboj protiv Latvije bio je pokazatelj kako forma hrvatske reprezentacije konstantno raste. Latvijci su samo u prvom poluvremenu bili ravnopravan protivnik dok je u nastavku Hrvatska bila puno bolja i otišla do visoke pobjede.

Prvo poluvrijeme u susretu s Latvijom Hrvatska je odigrala vrlo dobro, posebice u napadačkom dijelu. Posebno dobro Hrvatska je igrala u prvoj dionici da bi nakon prvih rotacija na parketu Latvija ipak počela hvatati priključak.

U drugoj četvrtini Latvijci su posve uhvatili našu reprezentaciju da bi u završnici ipak Ukić, Popović i Banić spasili stvar i vratili Hrvatsku na poluvremenu na ugodnijih 46:39.

Ponovno su vrlo dobro u tandemu izgledali Ukić i Popović, a problemi su se javljali s visokom linijom Latvije što se i očekivalo. Kambala i Biedrins su odlični igrači i ne čudi što su namučili našu reprezentaciju.

Početak drugog poluvremena nije bio dobar, odmah je Latvija napravila 7:0 i poravnala na 46:46, ali nakon toga slijedi serija Hrvatske uz dvije ukradene lopte i bijeg na 54:46. Odlične role odigrali su Ukić, Kasun i Banić i Hrvatska je do sredine treće četvrtine pobjegla na 64:51.

Serijom 6:0 Latvija je u završnici četvrtine smanjila na 69:60 što tricom iz kuta prekida Rozić, ali Latvija ne posustaje i predvođena razigranim Biedrinsom pokušava se posve približiti, no Hrvatska do kraja treće četvrtine čuva prednost i vodi 75:62 uoči zadnjih deset minuta.

U prve tri minute posljednje četvrtine sve je riješeno, Hrvatska je pobjegla na 85:66 i Latvija se mogla pomiriti s porazom. Do kraja susreta naša reprezentacija rutinski je odradila posao i upisala visoku pobjedu.

HRVATSKA - LATVIJA 96:81 (24:18, 46:39, 75:62)

Hrvatska: Ukić 17 (8 asistencija), Kus 12, Popović 13, Vujčić 11, Rozić 12 (4 skoka), Planinić 0, Stojić 2 (4 skoka), Banić 12 (4 skoka), Nicević 4, Kasun 13 (8 skokova), Prkačin, Lončar 0.

Latvija: Helmanis 2, Vitols, Skele 13, Blums 5 (6 asistencija, 4 skoka), Valters 8 (4 asistencije), Janicenoks 6, Biedrins 8 (10 skokova), Berzins 13 (6 skokova), Kalve 7, Freimanis, Stalbergs 6, Kambala 13.