Ortega čovjek odluke u 88. minuti

Maja Giljanović • ponedjeljak, 31.08.2009.

Burrito Ortega izgleda je pokopao demone iz prošlosti. Bivši (1996.) olimpijski viceprvak nakon što mu je drugoligaš Independiente Rivadia vratio radnu knjižicu i 35-godišnjak se vratio u svoj River, čist od alkoholnih isparavanja zbog kojih je posljednjih šest mjeseci dvaput tjedno putovao u Čile na liječenje, postigao je odlučujući četvrti gol kojim je River upisao prvu pobjedu u argentinskoj Aperturi.

Ariel Ortega koji je šesterostruki argentinski prvak - pet puta s Riverom i jednom s Newell's Old Boysima - pobjednik Cope Libertadores (1996.) i osvajač talijanskog Superkupa (1999. s Parmom) koncem se srpnja vratio u staro jato i u prvoj utakmici pokazao kakva je igračina.

35-godišnjak je odlučio prijateljsku utakmicu protiv Evertona (1:0) potezom genija, a u Aperturi je svom Riveru u 2. kolu donio prva tri boda nakon što su prošlo kolo izgubili od Banfielda (2:0).

River je protiv Chacarite poveo u 5. minuti (Buonanotte), gostima je izjednačenje osigurao Alustiza, River je ponovno prešao u vodstvo u 32. (Cabral), ali Chacarita nije odustajala. Alustiza je iz jedanaesterca izjednačio u 46., a Facundo je u 53. pogodio za 2:3 dojučerašnjih drugoligaša. U 68. je, međutim, Barrios poravnao, a Ortega je dvije minute prije kraja izazvao ovacije El Monumentala.

Alfio Basile i njegova Boca je nakon 2:2 na Bomboneri u prvom kolu protiv Argentinos Juniorsa prvu ovosezonsku pobjedu ostvarila na gostovanju protiv Lanusa. Posljednju njihovu utakmicu u Clausuri dobio je Lanus (1:0), ali ovog puta je slavila Boca golovima Caceresa u 16. i Martina Palerma u 80. minuti (Pelletieri je u 20. privremeno izjednačio).

Stopostotni učinak imaju Estudiantes, Velez, Rosario i Newell's Old Boys. Estudiantes je dobio fenjeraša Gimnasiju 3:0 (Salgueiro, Boselli, Perez), prvak Clausure je bio bolji od Arsenala 3:1 (Ottamendi, Lopez, Moralez), Rosario je iščupao tri boda u 90. na gostovanju kod Tigrea (Zelaya je prvo izjednačio u 20., Franzoia je odlučio pobjednika), a Huracan nije iskoristio prednost igrača više (25 minuta nakon isključenja Prettea) i barem izjednači protiv Newell'sa (Insaurralde u 41.).

Bez bodova su Chacarita, Huracan, Atletico, Arsenal i Gimnasia koja štoviše nije dala još nijedan gol.

Apertura, 2. kolo:
Lanus - Boca Juniors 1:2, River Plate - Chacarita 4:3, Newell's Old Boys - Huracan 1:0, Godoy - San Lorenzo 1:1, Atletico - Independiente 2:4, Tigre - Rosario 1:2, Estudiantes - Gimnasia 3:0, Racing - Colon 1:1, Argentinos Juniors - Banfield 1:1, Velez - Arsenal 3:1