Borna Rupnik • subota, 12.09.2009.

Bayern je usprkos usporenom startu uspio slaviti u Dortmundu, uz jednu asistenciju našeg Ivice Olića. Prvaci su doživjeli i treći poraz zaredom - u naposljetku neizvjesnom susretu svladao ih je Bayer iz Leverkusena, a pobjedom se osladio Šimunićev Hoffenheim...

Derbi kola igrao se u Dortmundu, a domaćini su ga odlično otvorili. Nakon 11 minuta igre Nuri Sahin izveo je slobodan udarac, a obrana Bayerna zaboravila je na Matsa Hummelsa, koji je glavom proslijedio loptu iza leđa Hans-Jörga Butta. Bayernov je vratar ubrzo morao dobro reagirati kako bi spriječio udvostručenje Borussijinog vodstva, a zaiskrilo je i nakon što je Bastian Schweinsteiger nagazio Tingu na sredini terena.

Igra Bavaraca, za razliku od one njihovih protivnika, nisu djelovala posebno povezana, ali je u 32. minuti sjajni Arjen Robben uspio pronaći Marija Gomeza, no najskuplje ovoljetno pojačanje Bayerna nije donijelo poravnanje. Ali iskupio se samo dvije minute poslije, okončavši akciju Schweinsteigera i Van Buytena za 1:1, no treba spomenuti da je pritom bio u pomalo sumnjivoj situaciji. Pomoćni sudac ipak nije pokazao zaleđe.

Louis van Gaal znao je da ga takav odnos snaga neće zadovoljiti te je na poluvremenu umjesto strijelca Gomeza uveo Franka Riberyja, koji je u prvoj ozbiljnoj akciji povratnom loptom tražio usamljenog Ivicu Olića, a u nastavku akcije udarac je oprobao Schweisteiger i pogodio ispod Borussijinog vratara prednost gostiju. Prijelomni trenutak utakmice vjerojatno je bio treći gol Bayerna - Franck Ribery je prekrasnim pogotkom u 65. minuti proslavio svoj ulazak u igru.

Bio je to očito pretežak udarac za domaćine. Thomas Müller povisio je na 4:1, a isti je igrač postavio i završnih 5:1, pri čemu mu je petom asistirao naš Ivica Olić. Danijel Pranjić nije ulazio u igru.

Kako je i najavljivao, Wolfsburgov trener Armin Veh ostavio je Edina Džeku na klupi, no to mu nije osiguralo terensku dominaciju protiv čvrstog Bayera. Obje su momčadi stvarale šanse, a u 34. minuti je prvak ostao s igračem manje nakon isključenja vratara Diega Benaglia. To je vrlo brzo kaznio Simon Rolfes iz trećeg Bayerovog pokušaja u istoj akciji.

Wolfsburgu su stvari izmakle kontroli nakon kaznenog udarca koji je u 51. minuti realizirao opet Rolfes, ali je Eren Derdiyok s dva žuta kartona u samo pet minuta barem vratio brojčano stanje u egal. Nije to smetalo goste iz Leverkusena da preko Stefana Kiesslinga povise i na 3:0, a Wolfsburg je tek tada proigrao. Zvjezdan Misimović i Grafite smanjili su do 80. minute na 3:2, ali Bayer je nekako uspio sačuvati svoje vrijedne bodove.

Hoffenheim se iz prosječnosti pokušao izvući u dvoboju s Bochumom. I dobro je krenuo, na dodavanje Vedada Ibiševića u 16. minuti mrežu je zatresao Demba Ba. Bochum se nikako nije uspijevao konsolidirati te je na odmor otišao u zasluženom rezultatskom minusu. U nastavku nisu prošli ništa bolje: Bochumov je vratar kapitulirao još dva puta. U 58. minuti matirao ga je Obasi, a deset minuta kasnije na asistenciju Sejada Salihovića precizan je Compper za konačnih 3:0. Josip Šimunić odigrao je svih 90 minuta.

Eintracht će puno lakše zaboraviti obostrano loše prvo poluvrijeme u Freiburgu. Pogocima Franza u 68. minuti i Meiera u sudačkoj nadoknadi odnio je bodove momčadi Ivice Banovića, koji je odigrao 81 minutu i pritom zaradio žuti karton. Mensur Mujdža susret je pratio s klupe.

Ne posebno zanimljivu utakmicu odigrali su u Mainzu istoimeni domaćin i Hertha. Premda je berlinski sastav poveo u 50. minuti, Mainz je pod dirigentskom palicom strijelca izjednačujućeg pogotka i asistenta za pobjedu, Andreasa Ivanschitza, preokrenuo rezultat. Zadovoljstvo postizanja posljednjeg gola pripalo je Banceu pet minuta prije kraja. Nürnberg je Borussiju iz Mönchengladbacha nadvisio golom Peera Klugea sa samog početka susreta.