Visoke pobjede Reala i Barce

Željko Kubatka • nedjelja, 13.09.2009.

U šest utakmica prvog kola Asobal lige glavni favoriti Ciudad Real i Barcelona startali su sa visokim pobjedama, Ademar ponajviše zahvaljujući Aliloviću izvukao bod na gostovanju u Albocendasu...

U kraljevskom gradu gostovala je ekipa Antequere, prilika Talantu Dushebajevu , trenera Ciudad Reala da počne prvenstvo sa pobjedom i da zaborave poraz od Barcelone u Super kupu. Realovcima je trebalo samo dvanaest minuta za prednost od 7:3. Odličan je bio španjolski reprezentativac srednjak Joan Canellas koji je prešao u Real iz Granollersa.

Gosti se ipak ne predaju i sa četiri gola dolaze do poravnanja u 18. minuti ali do kraja poluvremena kraljevski rukometaši odlaze na +4 (14:10). U nastavku Real pomalo povećava gol razliku a do kraja očekivana visoka pobjeda. Petar Metličić postigao tri gola sa sto postotnom realizacijom. Odličan Joan Canellas je postigao sedam golova dok su i Realovi golmani bili izvrsni, Šterbik 14 i Hombrados četri obrane.

Barcelonini rukometaši su gostovali kod novog prvoligaša Cangasa i bez većih poteškoća osvojili prve bodove pobjedom od +15 golova. Pred dvije tisuće navijača domaći Cangas je poveo i održavao prednost sve do devete minute kada Barca prvi put poravnava (5:5). U sastavu Barce bili su Garbaya i Sarimento bez čije pomoći su Katalonci slavili u Super kupu.

Kako je vrijeme odmicalo Barca je podizala prednost a presudan je bio početak drugog poluvremena kada golovima Igropula gosti dolaze na čak +11. Pored najboljeg strijelca desnog beka Konstantina Igropula (7 golova) istakli su se i Barcini vratari Šarić, pet obrana i Baruffet koji je branio većim dijelom utakmice i 14 puta uspješno intervenirao.

Ademar je gostovao u predgrađu glavnog španjolskog grada Madrida i desetak sekundi prije kraja su imali vodstvo 28:27, domaći postižu gol i imaju priliku još u kontranapadu i pobijediti ali sedamnaestom obranom Alilović spašava bod svojoj ekipi. Prvo poluvrijeme je proteklo u stalnoj prednosti domaćeg Alcobendas a na odmor se odlazi sa rezultatom 16:11.

Pri samom kraju gosti iz Leona uspijevaju izjednačiti a minutu i pol do završetka utakmice Nikola Prce postiže gol za prvo vodstvo 27:28. Buntić četri gola, Bičanić tri a najzaslužniji što Ademar odnosi bod su Mirko Alilović sa 17 obrana i slovačko lijevo krilo Martin Stranovsky sa deset golova.

Valladolid, treća plasirana ekipa u prošlom prvenstvu je ugostio sastav Torreviejau i tek u drugom poluvremenu uspio izborit važna dva boda na početku Asobal lige. Prvi dio je prošao u potpuno ravnopravnoj igri a otpor gostiju je slomljen nakon šest minuta nastavka. Za pobjedničku ekipu Valladolida sedam golova je postigao Slovenac Nenad Bilbija. Hrvatski desni bek Ivan Vukas je postigao tri gola sve u prvom dijelu za gostujući ekipu Torrevieje.

Aragon je imao stalno vodstvo u utakmici sa Octaviom, gosti preokreću rezultat u svoju korist šest minuta do kraja a Ivan Stanković i Antonio Llorente postižu tri uzastopna gola za sretnu pobjedu Aragona. Sedam golova Ivana Stankovića i 17 obrana Pabla Hernandeza bili su presudni za Aragonsku pobjedu.

U Naturhouse La Rioji još jedna podjela bodova sa kojim gosti mogu biti zadovoljniji jer su tri sekunde prije kraja postigli poravnavajući gol vrijedan velikog boda. Pavel Baskin za osam golova za domaće a Dalibor Čutura sa isto toliko za Arrate bili su najbolji strijelci. Ivica Obrvan nije postigao niti jedan gol u svom debiju za Arrate.

Zadnja utakmica prvog kola Asobal lige igra se u nedjelju gdje novi prvoligaš Labaro Toledo ugošćava ekipu našeg Davora Dominikovića, Reyno de Navarra.