Kus i Nicević bez Eurolige

Vedran Babić • petak, 09.10.2009.

U prvoj uzvratnoj utakmici posljednjeg kola kvalifikacija za Euroligu Benetton je u gostima svladao Orleans s 82:80, no s obzirom da je u Trevisu poražen s devet razlike, najjače europsko klupsko natjecanje ipak neće vidjeti.

Prije tri dana Orleans je obavio najveći dio posla, tako se večeras pokazalo. Francuzi su u Trevisu slavili s 82:73 i postavili previsoku prepreku za svoje talijanske suparnike. Benetton je u Zenith Areni pobijedio 82:80, no hrvatski dvojac Davor Kus - Sandro Nicević ostao je bez Eurolige, premda je njihova momčad u posljednjoj četvrtini imala prednost od 13 razlike.

Otvaranje utakmice pripalo je domaćinu, koji je već u četvrtoj minuti tricom Anthonyja Dobbinsa poveo 13:3. Benetton je brzo smanjio na 15:12, no u 13. minuti utakmice ponovno je plus deset za Orleans (27:17).

Na poluvrijeme se otišlo s prednošću domaćih od 38:33, a onda je uslijedila ključna četvrtina za rasplet utakmice. Gosti iz Trevisa treći su period igre dobili rezultatom 26:13, prije svega predvođeni sjajnim Garyjem Nealom, koji se zaustavio na 29 koševa, četiri skoka i isto toliko asistencija.

Nakon što je Justin Doellman pogodio oba slobodna bacanja za 40:33 u prvom napadu nastavka, Benetton je napravio seriju 19:3 i na kraju četvrtinu završio u vodstvu 59:51. Šest minuta prije kraja na semaforu je svijetlilo 58:71 i činilo se kako će Benetton ipak anulirati zaostatak iz prve utakmice.

Međutim, domaćin je u samoj završnici povukao i smanjio prvo na tri razlike (75:72), a potom i na samo pola koša (79:78). Nicević je u idućem napadu ubacio tricu, no to je bilo nedovoljno za ukupni preokret.

Hrvatski centar na parketu je proveo 25 minuta i postigao 16 koševa (6/9 za dva), sedam skokova, dvije blokade i jednu ukradenu loptu. Kus je, pak, igrao samo jednu minutu, tijekom koje je promašio jednu dvicu i uhvatio jedan napadački skok.

U domaćem sastavu četvorica košarkaša imala su dvoznamenkasti učinak, a to su Adrien Moerman i Austin Nichols sa po 15 (Moerman zabio svih 15 u zadnjoj četvrtini), te Cedrick Banks s 14 i Ryvon Covile s deset koševa.

Orleans je, dakle, popunio jedno slobodno mjesto za Euroligu, a za drugo će se u nedjelju u Berlinu boriti Alba i Maroussi. U prvoj utakmici Grci su na svom parketu slavili 79:70.