Maccabi na pogon bivših Cibosa

Vedran Babić • četvrtak, 15.10.2009.

Momčadi Maccabija iz Tel Aviva i Union Olimpije otvorili su večeras novo izdanje košarkaške Eurolige. U Nokia Areni Maccabi je na krilima svojih pojačanja, u prvom redu bivših Cibosa Alana Andersona i Andrewa Wisniewskog, s lakoćom upisao prvu pobjedu u skupini C.

Iako je službeni početak nove sezone Eurolige bio zakazan tek za idući tjedan, izraelski div je zatražio raniji termin svoje utakmice zbog nadolazeće turneje po Americi. Promjena plana nije poremetila domaćina, koji je s dosta novih igrača u momčadi ipak uspio apsolvirati "Zmajčeke" iz Ljubljane rezultatom 85:65. Od svih pridošlica najviše se istaknuli bivši članovi Cibone, Alan Anderson te Andrew Wisniewski, koji je dres zagrebačkog kluba nosio u sezoni 2006./2007.

Maccabi je od prve minute dao svojim suparnicima do znanja da u Tel Avivu nemaju što tražiti i serijom 11-3 zaključio prvih deset minuta igre u plusu od deset koševa (20:10). Jednakim ritmom nastavilo se i u drugoj četvrtini u kojoj je Maccabi tricom Andersona u 14. minuti poveo s tada rekordnih 30:16.

Na poluvrijeme se otišlo s prednošću domaćih 37:25, a tek u jednom trenutku treće četvrtine izgledalo je da bi se utakmica mogla zakomplicirati. Bilo je to u tri navrata kada se Union Olimpija primaknula na sedam koševa zaostatka, no to je bilo sve čemu su se gosti mogli nadati.

Uslijedila je četverominutna napadačka kriza Slovenaca, dovoljno da se Maccabi ponovno odvoji na komforniju razliku. Tako se u posljednju dionicu ušlo s rezultatom 55:45 za Izraelce, koji su u završnici dotukli protivnike i završili utakmicu s velikom razlikom.

Listu strijelaca predvodio je dakle Anderson s 25 koševa i tri ukradene lopte, a pratio ga je Wisniewski s 19 koševa, četiri asistencije i isto toliko ukradenih lopti. Kod gostiju Matt Walsh je ubacio 18 uz pet skokova, a Sani Bečirović 13 poena.

U ostalim dvjema utakmicama 1. kola skupine C idućeg tjedna sastaju se Maroussi i CSKA te Lottomatica i Caja Laboral.