Barcelona se prošetala Istanbulom

Vedran Babić • srijeda, 21.10.2009.

Već u prvoj utakmici skupine A Eurolige Barcelona je pokazala svu svoju kvalitetu deklasiravši Fenerbahče našeg Gordana Giričeka s 23 razlike. U drugoj utakmici Žalgiris je na svom parketu upisao pobjedu protiv Asvela...

Montepaschi i Barcelona već su u prvom kolu pokazali da ove sezone misle ozbiljno. Prvak Italije je razmontirao Cibonu s 45 razlike, a prvak Španjolske je na gostovanju kod Fenerbahčea slavio nešto manje uvjerljivije - 82:59.

Najzaslužniji za pobjedu svakako je najbolji strijelac utakmice Pete Mickeal, koji je za 23 minute na parketu ukrcao 26 koševa uz šut iz igre 9/10. Mickeal je inače novo lice u momčadi Barcelone - 31-godišnji Amerikanac stigao je iz Tau Ceramice i odmah opravdao uloženi novac.

Sve dobro što su domaćini napravili dogodilo se u prve dvije minute kada su vodili 5:2. Nakon toga, sve je bilo u znaku Blaugrane, koja je već krajem prve četvrtine imala plus 11. Početkom druge četvrtine Fenerbahče je smanjio na 24:17, da bi u narednih sedam minuta do odmora Barcelona napravila seriju 14:4 za u to vrijeme najvećih 38:21.

Turci nikako nisu uspijevali parirati Španjolcima, a posljednji tračak nade ukazao im se početkom nastavka, kada je na semaforu svijetlilo 35:46. No, jednako kao i u prethodnoj četvrtini, Barcelona je potom zatvorila prilaze košu i istovremeno pokazala zavidnu preciznost u napadu za novu veliku seriju 16:3, pa se u posljednjih deset minuta ušlo rezultatom 62:38.

Tu je priči bio kraj, a jedino možemo spomenuti kako je najveća prednost Barcelone iznosila plus 26 razlike (71:45) u 36. minuti.

Mickeal je uz 26 koševa uhvatio i sedam skokova, a nitko drugi od njegovih suigrača nije imao dvoznamenkasti broj koševa. Od novopridošlih igrača, Ricky Rubio je ubacio devet koševa, Terrence Morris osam, a Erazem Lorbek i Boniface N' Dong po šest koševa.

Kod Fenerbahčea najefikasniji je bio Will Solomon sa 16 poena, a pratili su ga Oguz Savas s 11 i Lynn Greer s deset. Naš Gordan Giriček na parketu je proveo 16 minuta i za to vrijeme postigao učinak od tri koša (0/4 za dva, 1/2 za tri), dva skoka i dvije asistencije te jedne izgubljene lopte i četiri osobne pogreške.

U Kaunasu Žalgiris je gotovo jednako uvjerljivo slavio protiv Asvela. Bilo je 71:52, a Francuzi su utakmicu u egalu držali prvih 13 minuta. Tada je prednost domaćina iznosila samo 23:19, da bi Litavci do poluvremena izgradili mnogo komforniju prednost - 40:27, i to ponajviše zahvaljujući Martynasu Pociusu, koji je u prvih 20 minuta ubacio 14 koševa. Drugo poluvrijeme pokazalo se samo kao odrađivanje posla, jer se Asvel nije uspio primaknuti na manje od 12 razlike.

Najbolji u redovima pobjednika su bili Kalnietis sa 17 koševa te Pocius i Brown sa po 16, dok je najefikasniji igrač francuskog sastava bio Amerikanac Curtis Borchardt s 20 koševa i sedam skokova.