Real zaustavljen u Rusiji

Branimir Korać • četvrtak, 22.10.2009.

U posljednja dva susreta prvog kola skupine D Eurolige pobjedu su upisali Himki i Panathinaikos. Himki je u produžetku zaustavio veliki Real dok je Panathinaikos nadigrao u Milanu Armani...

Real je euroligašku sezonu otvorio porazom na gostovanju kod Himkija. Vrlo dobra ruska momčad slavila je u produžetku 84:81, a propustila je priliku uzeti pobjedu i u 40 minuta.

U izjednačenom dvoboju bilo je jasno kako će odluka pasti u samoj završnici. Manje od dvije minute prije kraja domaćin je vodio s plus pet, no Real je preko Lavrinoviča i Kaukenasa stigao do smanjenja na 72:70.

40 sekundi prije kraja susreta Veličković je poravnao na 72:72, Cabezas na drugoj strani gubi loptu i Real ima i napad za pobjedu. Ključnu loptu uzeo je Veličković, no Jankunas ga blokira i susret odlazi u produžetak.

U produžetku Himki je prvi stigao do prednosti, poveo je 78:74 i došao u dobru poziciju uoči završnice. Završnica je donijela niz promašenih slobodnih bacanja, tako i jedno Cabezasa kod 84:81 nakon čega je brzim prekršajem Garbajosa poslan na liniju slobodnih bacanja. Promašio je oba bacanja, no Real 1,3 sekunde prije kraja ipak dobiva loptu. Dodavanje na tricu nije bilo precizno, McCarty je presjekao dodavanje i Himki dolazi do velike pobjede.

"Čestitam svojim igračima na prvoj pobjedi u povijesti u Euroligi, pobjedi koja je ostvarena protiv protivnika najviše kategorije. Zadovoljniji sam igrom u prvom poluvremenu, a posebno sam nezadovoljan onim što smo pokazali u trećoj četvrtini. Ipak u završnici smo bili pravi i samo je iskustvo pomoglo Realu da dođe u situaciju izboriti produžetak. Tamo smo ponovno igrali dobro i zasluženo slavili", zadovoljan je bio nakon susreta trener Himkija Sergio Scariolo.

Kod pobjednika najistaknutiji bili su Carlos Cabezas s 20 poena, Keith Langford s 12 poena, Robertas Javtokas s 11 poena i osam skokova te Paulius Jankunas s deset poena i 11 skokova. Kod Reala briljirao je Darjuš Lavrinovič s 32 poena i 11 skokova dok je Rimantas Kaukenas dodao 22 poena.

U drugom susretu skupine Panathinaikos je prošao neokrznut kroz Milano. Atenjani su slavili 75:67 u susretu u kojem su domaćini igrali dobro i držali se do same završnice, međutim nisu uspjeli i uzeti neočekivanu pobjedu.

Pet minuta prije kraja Armani je imao vodstvo nakon polaganja Finleya za 60:59, no onda Perperoglou veže četiri poena, dva dodaje Spanoulis i PAO radi preokret za vodstvo 65:63.

Nadu Milanu tricom je vratio Jonas Maciulis smanjivši na 65:63, ali nakon toga Diamantidis ubacuje četiri poena, dva još dodaje Spanoulis i Panathinaikos bježi na nedostižnih 71:63. Gosti do kraja susreta nisu kompromitirali prednost i rutinski su slavili.

Kod Panathinaikosa su se istaknuli Vasilis Spanoulis s 19 poena i pet asistencija, a Nikola Peković dodao je 17 poena i šest skokova. Kod domaćina Morris Finley ubacio je 13 poena uz pet skokova, a Jonas Maciulis 12 poena.