Marković: "Vježba života"

Maja Giljanović • subota, 07.11.2009.

Prvog finalnog dana Svjetskog kupa u Osijeku hrvatski su gimnastičari nastupili u četiri finala, a Tomislav Marković i Tijana Tkalčec su osvojili srebrne medalje na parteru i u preskoku.

Tomislav Marković je oduševio dvoranu Gradski vrt u Osijeku. Nije poput Svjetskog kupa u Dohi krajem rujna pobijedio, ali je osvojio drugo mjesto i srebrnu medalju iza samo bivšeg (2007.) svjetskog prvaka i prvog na svjetskoj (FIG-ovoj) rang-listi najboljih parteraša svijeta Diega Hypolita (15,550).

Marković je u kvalifikacijama zauzeo treće mjesto (15,025), ali je u finalu odradio jednu od svojih najboljih vježbi, čisto i ukopano (izuzev saskoka na posljednjoj dijagonali), vrijedno druge najsjajnije medalje ispred brončanog na Svjetskom prvenstvu u Londonu Izraelca Alexa Šatilova (14,925 slabije od 15,175 u kvalifikacijama).

Vezane vijesti

"Uspio sam odraditi svoju vježbu života, napravio sam greškicu na kraju, ali sve drugo je bilo jednostavno savršeno", izjavio je Marković koji je s dvije pobjede u Ostravi (2007. i 2008.) i jednom ovogodišnjom u Kataru jedini hrvatski gimnastičar koji je triput slavio na natjecanjima Svjetskog kupa.

U sjajnom se svjetlu predstavila i Tijana Tkalčec. Čakovčanka je nakon trećeg mjesta u Dohi na šestom natjecanju Svjetskog kupa na sedmom i predzadnjem ovogodišnjem osvojila srebro.

Tkalčec je u kvalifikacijama preskoka zauzela drugo mjesto (13,563) i u finalu obranila svoju poziciju na pobjedničkom postolju. Bolja od hrvatske reprezentativke tek je Čehinja Jana Komrskova (14,338), a iza sebe je četvrta na FIG-ovoj rang-listi (66 je bodova osvojila uoči Osijeka) ostavila ostalih šest finalistica primjerice Mađaricu Gombas i Nizozemku Kroonen.

Sedmoplasirani na Svjetskom prvenstvu u Londonu Robert Seligman je nakon samo 13,325 i šestog mjesta u kvalifikacijama u finalu konja s hvataljkama platio cijenu pogreške na "flopu". Jedini hrvatski gimnastičar finalist SP-a 23-godišnjak je od sudaca uz žustar prosvjed trenera mu Vladimira Mađarevića dobio 15,225 dovoljno za u tom trenutku treće mjesto, ali mu je Andrej Perevožnjikov preoteo broncu (15,335).

Marko Brez je u svom prvom finalu u karijeri izborenom četvrtom najboljom vježbom u kvalifikacijama (14,000) polovicom vježbe pao s konja, osvojio ocjenu 11,775 i zauzeo osmo mjesto. Svjetski prvak Hongtao Zhang bio je još bolji nego u kvalifikacijama (15,825) i slavio ispred Slovenca Saše Bertoncelja (15,360).

Olimpijski pobjednik Kinez Chen Yibing (15,775) je ispred Konstantina Plužnjikova (15,650) i Oleksandra Vorobjeva (15,250) osvojio prvo mjesto na karikama, a Mayra Kroonen (13,525) ispred Jane Sikulove (13,400) i Valerije Maksiute (13,000) prvo mjesto na razboju.

U nedjelju Tina Erceg nastupa u finalima na gredi i na tlu, a Marijo Možnik u finalu na preči.