Maccabiju spektakl u Rimu

Ivor Krapac • četvrtak, 12.11.2009.

Posljednja utakmica četvrtog kola euroligaške skupine C donijela je poraz dosad stopostotne Lottomatice. Rimljane je na njihovom parketu s 92:90 u produžetku svladao telavivski Maccabi, a važne uloge imali su bivši Cibonini Amerikanci Alan Anderson i Andrew Wisniewski...

Izjednačenost kroz cijelu utakmicu, preokreti, uzbudljiva završnica regularnog dijela susreta, na koncu i produžetak - sve ovo prikazali su Lottomatica i Maccabi u najzvučnijem ogledu četvrtog kola skupine C, a nakon 45 minuta radovali su se gosti, koji su s 92:90 nanijeli Rimljanima prvi ovosezonski poraz u ovom natjecanju. Domaća momčad imala je priliku za pobjedu prije produžetka, no Maccabi se izvukao tricom Andrewa Wisniewskog za 73:73, da bi u dodatnih pet minuta glavne uloge imali Alan Anderson sa sedam i Chuck Eidson sa šest poena u tom periodu, potonji s dva pogođena slobodna bacanja za konačni rezultat.

Bila je to utakmica u kojoj nijedna momčad nije imala dvoznamekastu prednost. Maccabi je svoje najveće vodstvo imao kod 30:21 sredinom druge četvrtine, a i domaći su u jednom trenutku pobjegli do devet razlike, 59:50 u 30. minuti. No, do završnice regularnog dijela i posljednjih trenutaka produžetka nije bilo odluke.

Lottomatica je i prije i nakon trice Wisniewskog za 73:73 imala šansu riješiti utakmicu bez dodatnih pet minuta. Ibrahim Jaaber je kod 72:70 pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja i time ostavio goste u igri, a nakon Maccabijevog poravnanja s još dvije sekunde na semaforu domaći junak mogao je biti i Herve Toure, no nije pogodio tricu sa sirenom.

U produžetku su Rimljani prvi stigli do značajnije prednosti (79:75), no nakon pet uzastopnih Andersonovih poena, Maccabi je izveo potpuni preokret i poveo s 84:80 u 43. minuti. Ipak, ova utakmica očito nije mogla završiti bez uzbuđenja u posljednjim trenucima. Jaaber i Kennedy Winston tricama su vratili Lottomaticu do 90:90, da bi Eidson s dva pogođena slobodna postavio, pokazalo se, konačnih +2 za goste. Domaći su u 15 sekundi posljednjeg napada dali Jaaberu priliku da riješi utakmicu, ali dalekometna trica pod pritiskom dvojice Maccabijevih igrača nije ušla.

Alan Anderson odigrao je na razini najboljih predstava u Ciboninom dresu, uz 27 poena, po četiri skoka i asistencije (ali i izgubljene lopte), dok je Chuck Eidson dodao 14 poena i osam skokova. Andrew Wisniewski pridružio se s 13 poena, šest asistencija i četiri skoka.

Domaće su vodili Kennedy Winston (21 poen, četiri skoka) i Ibrahim Jaaber (20 poena, sedam skokova, četiri osvojene lopte).

Maccabi, Lottomatica i Caja Laboral sada su na vrhu ljestvice skupine C s omjerom 3-1, a prati ih CSKA s 2-2.