Špraljina trica zaustavila Zagreb

Borna Rupnik • utorak, 17.11.2009.

Zagreb je na gostovanju u Širokom Brijegu upisao tek drugi ovosezonski poraz, a junak dana postao je Šime Špralja pogodivši odlučujuću tricu u posljednjem napadu bosanskohercegovačkog predstavnika...

U vrlo neizvjesnoj utakmici u Širokom Brijegu u kojoj je rezultat samo u jednom trenutku premašio dvoznamenkastu prednost slavili su domaćini. Pobjedničku tricu ubacio je Šime Špralja za konačnih 74:72, čime je zaustavljen vrlo dobar niz košarkaša iz Trnskog.

Iako je Široki vodio od prve minute, nije se uspijevao značajnije odvojiti, a najveća se borba vodila pod košem, gdje je uglavnom dominirao Ante Tomić. No, hrvatska kolonija Hrvoja Vlašića anulirala je njegov učinak borbenošću i ofenzivnim skokom.

Vezane vijesti

Na poluvrijeme se otišlo s 43:37 za Široki. Kod Zagreba se osjetio izostanak ozlijeđene trojke Prkačin - Barać - Babić jer je Denisu Bajramoviću ponestalo kvalitetnih rješenja za rotaciju.

Pritom su Chester Mason i Ivan Grgat pružili uobičajeno dobre partije, a doda li se tome slaba pucačka večer Zagrebovog kapetana Krunoslava Simona jasno je da su gosti mogli biti izrazito zadovoljni činjenicom da su se nakon 52:42 u 24. minuti uspjeli uopće vratiti u susret.

Povratak su prije svih kreirali Damir Mulaomerović i Ante Tomić, a Zagreb je početkom četvrte četvrtine čak i poveo (60:59). Tada je uslijedilo razdoblje u kojem su i jedni i drugi počeli na koš odgovarati košem, a Mravi svoje najveće vodstvo (69:64) nisu uspjeli sačuvati.

U zadnju se minutu ušlo s minimalnim vodstvom Širokog. Ante Tomić zatim polaže za 72:71, Mason gubi loptu i Tomić ima šut koji je mogao prelomiti utakmicu. Međutim, promašio je, a posljednji napad domaćeg sastava završio je u rukama Šime Špralje, koji ne griješi, a potom još stiže i spriječiti uzvrat Nikole Garme.

Bodovi su tako ostali u Bosni i Hercegovini. Chester Mason nije bio daleko od triple-double učinka: 20 koševa začinio je s 12 skokova i sedam dodavanja, a Ivan Grgat upisao je 17 poena i devet skokova. Vrlo je koristan bio i Frano Čolak, kojemu su nedostajali jedan koš i jedan skok do double-doublea.

Ante Tomić bio je prvi strijelac utakmice s 24 koša (uz devet uhvaćenih lopti). Mulaomerović je postigao 14 i ubilježio devet asistencija, a Luka Žorić pripomogao je s 12 ubačaja. Treba istaknuti i obostrano katastrofalan šut za tri poena - ukupno je ispucano čak 45 lopti. Širokom su ušle četiri, a Zagrebu samo tri. Razlika je uistinu bila samo u onoj Špraljinoj.

Zagreb u sljedećem kolu u svojoj dvorani dočekuje Partizan, a Široki će osokoljen pobjedama nad Zadrom, Bosnom, Budućnosti i sada Zagrebom krenuti put Ljubljane.