Rudež i Žižić ne mogu sami

Vedran Babić • subota, 21.11.2009.

Sada je pravo vrijeme reći kako su košarkaši Cedevite, nakon odličnog starta, ipak u velikom padu forme. Dokazali su to i u susretu 9. kola NLB lige, u kojem su poraženi na gostovanju u Kragujevcu kod Radničkog, što im je treći uzastopni posrtaj.

Kao Zadar u prvom kolu, i Cedevita je pala u Kragujevcu. Solidna momčad Radničkog sasvim je zasluženo upisala pobjedu 67:58, kontroliravši utakmicu od prve do posljednje minute. U sastavu Cedevite tek su Damjan Rudež i Andrija Žižić odigrali na visini zadatka, dok su svi ostali bili prilično samozatajni, pa je šesti poraz u sezoni bio neminovan.

Već sami uvod dao je naslutiti kako se hrvatski predstavnik neće dobro provesti u Kragujevcu. Domaćin je otvorio s 10:0, no Cedevita se preko Rudeža i Mobleya brzo oporavila i na kraju prve četvrtine smanjila na 14:12. Iz tog prvog perioda najviše valja istaknuti podatak kako je svih 14 domaćih koševa djelo istog čovjeka - Vladimira Vuksanovića, što je uistinu nesvakidašnja pojava.

Tricom Mobleya Cedevita se primaknula na 18:17, a onda je malo pomalo krenuo pad našeg predstavnika. Radnički se ubrzo odvojio na sedam, a potom i na 11 razlike (32:21), ali je ponovno Rudež bio začetnik smanjenja zaostatka uoči odlazak na odmor (37:30).

U nastavku utakmice Cedevita se nikako nije uspjela još više približiti i povećati svoje šanse za pobjedu. Radnički je zadržao visoki nivo igre iz prvog dijela i s lakoćom stigao do trijumfa. Raspad igre kod hrvatskog kluba rezultirao je najvećom prednošću Radničkog u 31. minuti (63:43), da bi se nakon toga domaćin ipak opustio i dopustio Cedeviti da ublaži poraz na konačnih i, vrlo prihvatljivih s obzirom na okolnosti, 67:58.

Rudež je, dakle, bio najefikasniji u sastavu Cedevite, ali i općenito na utakmici s 25 koševa, od čega je čak 14 stiglo s crte slobodnih bacanja. Žižić je ubacio 15 koševa uz devet skokova, a nitko od njegovih suigrača nije dosegao dvoznamenkasti broj koševa. Kod pobjednika, Vuksanović je na kraju ostao na 14 koševa, Aleksej Kotiševskij je postigao 13 koševa i sedam skokova, dok je Nenad Mišanović ubacio 11.

Stvari trenutno ne izgledaju baš bajno za momčad Slobodana Subotića, koju već u idućem kolu čeka novi teški ispit - gostovanje kod FMP-a.