Panathinaikos zamalo zaspao

Borna Rupnik • četvrtak, 03.12.2009.

Panathinaikos je na svom terenu očekivano svladao Armani Jeans, a pitanje pobjednika riješeno je već u prvoj četvrtini. Naime, Talijani su pokušali iskoristiti domaću opuštenost, ali njihov povratak nije urodio plodom. U posljednjoj utakmici skupine D poljski Prokom donio je vrijedne bodove iz Njemačke...

Uraganski odrađena prva četvrtina usmjerila je grčki Panathinaikos prema petoj pobjedi u skupini D. Grci su protiv Armani Jeansa prvo poveli 7:0, potom i 19:8, a na početku druge dionice susreta bilo je već tada nedostižnih 29:12 za domaće košarkaše.

Milanski je sastav do poluvremena uspio malo ublažiti razliku, no novo ih je prizemljenje dočekalo sredinom treće četvrtine, kada je Panathinaikos zamalo probio granicu od 20 koševa viška (60:41). To ih je očigledno malo uljuljalo u san. Talijani se nisu predali te su svjetlo na kraju tunela ugledali na početku posljednjih deset minuta.

Na krilima Jonasa Maciulisa Armani Jeans radi ukupnu seriju 12:0 i stiže na samo šest poena minusa (63:57), no znak za uzbunu trgnuo je Grke, koji uzvraćaju vlastitom serijom od osam uzastopnih ubačaja i ponovno odvode susret u mirne vode.

Rutinski su ga priveli kraju do završnih 80:68, a Nikola Peković bio je najbolji strijelac pobjedničke momčadi sa 16 koševa, od čega je čak 10 ubacio s linije slobodnih bacanja. Mike Batiste dodao je 12, a Stratos Peperoglou 11.

Maciulis je Armani Jeans predvodio s 17 pogodaka i četiri skoka, a solidno ga je pratio tek Mike Hall s 10 koševa i pet skokova.

Panathinaikos se tako poravnao na čelu poretka s Real Madridom, dok Armani Jeans ostaje na dnu s jednom pobjedom i pet poraza.

U jednom od presudnih obračuna za četvrto mjesto Asseco Prokom u uzbudljivih je 40 minuta nadjačao EWE Baskets. Vodstvo je u Njemačkoj prelazilo iz ruke u ruku sve do same završnice, uz tek nešto osjetniju seriju Poljaka u trećoj četvrtini.

U zadnju se minutu ušlo sa 78:77 na semaforu, a zatim Ronnie Burrell ubacuje četiri poena zaredom za prednost gostiju. Jekel Foster smanjuje na 80:81, Daniel Ewing pogađa jedno slobodno bacanje za 80:82, a Milan Majstorović u završnom napadu domaćina promašuje šut za produžetak.

Jasmin Perković bio je prvi strijelac momčadi iz Oldenburga s 12 koševa (uz tri skoka), a slijedila su ga čak četvorica suigrača s 11 poena. Kod Prokoma je najbolji bio dvojac Qyntel Woods (25 koševa i pet skokova) - David Logan (19 koševa, osam asistencija).