Potop Giričeka i ekipe

Vedran Babić • četvrtak, 03.12.2009.

Vodeća momčad skupine A Eurolige, Barcelona, u nemilosrdnom je stilu upisala šestu pobjedu. Katalonci su pred svojim navijačima u potpunosti nadigrali Fenerbahče našeg Gordana Giričeka s 34 koša razlike i tako nastavili niz bez poraza. U drugom susretu večeri Asvel je kod kuće svladao Žalgiris.

Fenerbahče je ravnopravnog protivnika Barceloni "glumio" samo prvih par minuta, a onda je upao u veliku krizu iz koje se više nije dalo izvući. Očajan šut i puno izgubljenih lopti rezultirali su katastrofalnim prvim poluvremenom iz turske perspektive. Momčad kao što je Barcelona znala je iskoristiti lošu večer svojih suparnika te je poslije 20 minuta igre imala 21 koš viška (42:21). Katalonci su prvi dio zaključili serijom 10:0.

Nastavak se pretvorio u formalnost i Barca je bez problema održavala golemu prednost. Najveća razlika zabilježena je u tri navrata, od kojih je ovaj posljednji ujedno i konačni rezultat - 89:55.

Od petorice dvoznamenkastih u redovima pobjednika najviše su ubacili Jaka Lakovič i Fran Vazquez (po 14), Pete Mickeal se zaustavio na 12, a Erazem Lorbek i Juan Carlos Navarro na 11. Gordan Giriček na suprotnoj je strani za 28 minuta igre postigao devet koševa (3/11 šut iz igre), pet skokova i četiri izgubljene lopte, a njegov najefikasniji suigrač bio je Lynn Greer (13).

U Villeurbanneu je pak odigrana utakmica između dvaju momčadi koje su do ovog kola imale omjer 1-4. Do druge pobjede stigao je Asvel rezultatom 77:67, a u prvom poluvremenu koje je završeno njegovim vodstvom 49:44, vidjeli smo praktički nadmetanje između bivšeg Cibosa Rawlea Marshalla na domaćoj strani i Dainiusa Salenge na gostujućoj. Njih dvojica su postigli 16, odnosno 17 koševa u tom periodu.

Salenga je u i drugom dijelu nastavio jako, ali nije imao adekvatnu podršku i tu je presudila Asvelova širina, bolje rečeno, veći broj raspoloženih igrača predvođenih prvenstveno Marshallom. Tako je domaćin serijom 6:0 poveo 61:51, a u 34. minuti i s najvećih 19 razlike (75:56), što Žalgiris naravno više nije mogao preokrenuti.

Marshallu, koji je utakmicu zaključio s 20 koševa, u nastavku su se priključili Laurent Foirest i Eric Campbell, koji su ubacili po 15 koševa, dok je kod Žalgirisa osim Salenge (25) jedino Travis Watson postigao dvoznamenkasti broj koševa (12).