Panathinaikos u režiji Hitchcocka

Vedran Babić • srijeda, 09.12.2009.

U utakmici sedmog kola skupine D Eurolige Panathinaikos je ubilježio jednu od najčudesnijih pobjeda u posljednje vrijeme. Grci su protiv Himkija u gostima slavili poslije produžetka, a u regularnom dijelu su nadoknadili minus od sedam koševa na manje od minute do kraja! Tu nije bio kraj uzbuđenjima, jer je Prokom na svom parketu iznenadio madridski Real.

Definitivno najupečatljivija utakmica večeri odigrana je u Moskovskoj oblasti, gdje je Panathinaikos s 87:82 poslije 45 minuta igre upisao i šestu pobjedu. Ništa tu ne bi bilo posebno čudno da Atenjani trijumf nisu izborili na doista krajnje dramatičan način, u stilu najnapetijih filmova Alfreda Hitchcocka.

Naime, na nešto manje od minute do kraja Himki je vodio 72:65 i samo je trebao mirno privesti utakmicu kraju bez velikih uzbuđenja. Međutim, Drew Nicholas i Vassilis Spanoulis s ukupno pet koševa vraćaju goste u igru na zaostatak od samo dva koša (72:70) 11 sekundi prije kraja.

PAO je potom faulirao Raula Lopeza, koji je pogodio jedno od dva slobodna bacanja i doveo Himki na 73:70, da bi domaćini u idućem napadu uzvratili istom mjerom i prekršajem zaustavili Spanoulisa. Ovaj je pogodio prvo bacanje, drugo namjerno promašio, a u nastaloj gužvi u reketu najbolje se snašao Antonis Fotsis, koji je spektakularnim košem odveo utakmicu u produžetke!

Kada vam se na ovakav način uskrati pobjeda, vrlo teško je sve to zaboraviti i okrenuti se produžecima i dodatnih pet minuta igre. Panathinaikos je iskoristio očitu ošamućenost domaćih igrača i s 14:9 odnio zaista spektakularnu pobjedu na koju mora biti ponosan.

Upravo je Spanoulis "dirigirao" atenskim zborom s 24 koša i četiri asistencije, a pratili su ga Mike Batiste s 15 i Nikola Peković s 13. Krug igrača s dvoznamenkastim brojem koševa zatvara Fotsis (12). Najbolji igrač Himkija bio je Kelly McCarty s 21 košem i 11 skokova, dok je Carlos Cabezas ubacio 17 uz pet asistencija.

Za najveće iznenađenje večeri pobrinuo se Prokom, koji je s 82:76 uzeo skalp velikom Realu, nanijevši mu drugi poraz u skupini. Poljaci su bolje otvorili susret te su već krajem prve četvrtine imali devet koševa viška (21:12). Od tog trenutka terenom je zagospodario Real, koji je ukupnom serijom 20:7 u 15. minuti poveo 32:28. Na poluvrijeme se ipak otišlo s prednošću Prokoma 46:43, da bi u trećoj četvrtini Real ponovno zaigrao bolje i stvorio prvu osjetljiviju prednost (60:53).

Baš kada se očekivalo da će gosti zadržati nešto višu razinu igre, koja će ih u konačnici odvesti do pobjede, Prokom se ekspresno oporavio i na odmor uoči posljednje četvrtine imao ušao u minimalnom plusu 62:61. Domaćin je u završnici stalno imao blagu prednost od par koševa, a odlučujući udarac Realu zadao je na nešto manje od dvije minute prije kraja najbolji igrač utakmice Qyntel Woods, koji je pogodio za nedostižnih 78:72.

Woods je susret okončao s 27 koševa i pet skokova, a njegov najefikasniji suigrač bio je David Logan s 19 koševa. Goste iz Madrida predvodili su Felipe Reyes sa 16 koševa i šest skokova te Jorge Garbajosa s 14 koševa i devet skokova.

Utakmica između dvaju momčadi s najlošijim učinkom (1-5), pripala je Armani Jeansu, koji je s visokih 79:51 porazio njemački EWE Baskets uz 16 koševa Mariusa Petravičiusa i 15 Stefana Mancinellija. Gosti su u trećoj četvrtini postigli svega pet koševa (primili 18), a uz očajan šut iz igre (13/25 za dva, 5/28 za tri), nisu se ni mogli nadati boljem rezultatu.