Pobjede dobrih Planinića i Baraća

Branimir Korać • četvrtak, 10.12.2009.

U posljednja dva susreta sedmog kola skupine C Eurolige pobjede s gostovanja odnose Caja Laboral i CSKA. Caja je slavila u Tel Avivu kod Maccabija 91:82 dok je CSKA u Rimu svladao Lottomaticu sa 72:55...

Situacija u skupini C nakon sedam odigranih kola je izuzetno zanimljiva. Maccabi, Caja Laboral i CSKA će se do posljednjeg kola boriti za poredak od prvog do trećeg mjesta, a nakon ovog kola sve tri momčadi imaju po pet pobjeda i dva poraza. U donjem dijelu najbolje stoji Lottomatica koja drži četvrtu poziciju, a u najtežoj situaciji je Union Olimpija s tek jednom pobjedom.

Maccabi je s dosta optimizma ugostio Caju nadajući se pobjedi koja bi ga približila u konačnici prvom mjestu. Međutim Španjolci su odigrali vrlo dobru utakmicu i na kraju su zasluženo slavili. 91:82. Jedan od tragičara bio je prošlosezonski član Cibone Alan Anderson kojeg ništa nije išlo, no unatoč tome je forsirao i na kraju imao šut iz igre 1/11.

Susret se počeo rano rasplitati i to već početkom druge četvrtine kada su Teletović i Barać odveli Caju na plus sedam. Do kraja prvog poluvremena gosti su probili i granicu od deset poena prednosti te su mirno čuvali vodstvo.

Početak drugog poluvremena protekao je u znaku Maccabija koji je tricama Eidsona i Pninija napravio potpuni preokret i poveo 50:49, no onda je eksplodirao s dvije trice Teletović i ponovno odvojio Maccabi koji je na dvije minute prije kraja četvrtine stigao opet na plus osam.

Kanonada trica gostiju nastavila se i u posljednjoj dionici, a kada su tricama Englisha i San Emeterija otišli na 75:60, bilo je jasno kako će se iz Tel Aviva vratiti s pobjedom. Domaćin je uzvratio serijom 9:0, ali to je bilo sve od njega i Caja je rutinski sačuvala prednost.

U momčadi iz Vitorije istaknuli su se Mirza Teletović s 28 poena (8/14 trica) i šest skokova te Carl English s 18 poena (trica 6/11). Stanko Barać bio je vrlo dobar i za 16 minuta ubacio je 11 poena (4/7 iz igre) uz četiri skoka. Kod domaćina Chuck Eidson ubacio je 19 poena uz sedam skokova, a Guy Pnini dodao je 18 poena.

Moskovski CSKA se u potpunosti osvetio Lottomatici za poraz u prvom susretu u Moskvi. U Rimu nije bilo nikakve dvojbe, Lottomatica je bila posve podređen protivnik i CSKA je vrlo visoko slavio 72:57.

Već na samom početku susreta bilo je očito kako će to biti neravnopravan dvoboj. CSKA je poveo 13:0, a zatim i 16:2, a Lottomatica nije pokazivala baš nikakve znakove da bi mogla do preokreta. I kada su se uspjeli spustiti ispod deset poena zaostatka, to je trajalo kratko i gosti bi ponovno pobjegli.

Već na poluvremenu je na semaforu stajalo 41:22 za CSKA da bi uoči posljednje četvrtine gosti u jednom navratu bili na ogromnih plus 29, 63:34. Sve što je Lottomatica u nastavku susreta napravila, bilo je smanjenje vrlo visokog zaostatka.

Kod CSKA najbolji su bili Saša Kaun s 13 poena i deset skokova, Trajan Langdon s 13 poena ze naš Zoran Planinić koji je za 19 minuta ubacio 12 poena (5/7) uz dvije asistencije. Kod Lottomatice Andre Hutson ubacio je 18 poena uz pet skokova, a Herve Toure dodao je 14 poena.