Olympiacos tek poslije produžetaka

Vedran Babić • srijeda, 16.12.2009.

U jedinoj utakmici skupine B Eurolige ove večeri Olympiacos je trijumfirao na gostovanju kod vrlo dobrog Lietuvos Rytasa, ali tek poslije produžetaka. Domaćin je odigrao odličnu utakmicu, u jednom trenutku imao i plus 11, no presudilo je iskustvo grčke momčadi, koja ostaje na vrhu ljestvice s omjerom 6-2.

45 minuta vrlo uzbudljive košarke prikazali su igrači Lietuvos Rytasa i Olympiacosa u prvoj utakmici osmog kola skupine B. Pred oko 9000 posjetitelja u Siemens Areni u Vilniusu pobjedu je odnio grčki viceprvak rezultatom 89:83. Naš Nikola Vujčić za goste je igrao samo 11 minuta, postigavši šest koševa i dva skoka.

Lietuvos je odlično iskoristio sporiji ulazak Olympiacosa u utakmicu i u petoj minuti poveo 14:5. Dobra igra litavskog prvaka se nastavila, pa je njegova prednost na kraju četvrtine iznosila devet razlike, a u prvom napadu druge četvrtine i rekordnih 11 razlike (24:13). Međutim, Olympiacos se brzo vraća u igru i košem Vujčića u 19. minuti izjednačava na 30:30.

Na poluvrijeme je Lietuvos otišao s minimalnom prednošću 34:33, da bi odmah početkom nastavka gosti poveli po prvi put na utakmici koševima Miloša Teodosića s crte slobodnih bacanja (35:34). Uslijedilo je nekoliko poravnatih minuta, a onda je opet Lietuvos ušao u seriju i u dva navrata imao šest razlike. Istu je prednost domaćin imao i u prvoj minuti posljednje četvrtine, ali ona nije trajala dugo.

Nakon toga ušli smo u egal završnicu, koja je na kraju okončana neriješenim rezultatom 74:74. Prvo je Ioannis Bourousis doveo Grke na korak do pobjede s dva precizna slobodna bacanja, ali je na drugoj strani istom mjerom uzvratio Bojan Popović. Potom je Teodosić promašio tricu, ali se iskupio blokiravši šut za pobjedu Steponasa Babrauskasa.

Ključan trenutak produžetaka zbio se već u prvom napadu. Naime, igrač Lietuvosa Dejan Borovnjak napravio je nesportski prekršaj, što je Olympiacos iskoristio na najbolji mogući način postigavši u jednom napadu četiri koša (dva slobodna bacanja i dvica Bourousisa). Od tog trenutka Grci se više nisu okretali unatrag, a Litavci nisu imali snage spriječiti svoj četvrti poraz.

Četvorka koja je vukla Olympiacos do pobjede postigla je ukupno 74 koša. To su Linas Kleiza (19) i Bourousis (19), koji je uz to uhvatio i 11 skokova, te Teodosić i Josh Childress sa po 18 koševa. Dirigentsku palicu držao je rutinirani Theo Papaloukas s ukupno deset asistencija za 37 minuta igre. Kod domaćina najefikasniji su bili Popović s 19 koševa i Martynas Gecevičius sa 17.