Maccabi nadoknadio minus 21 pa izgubio

Vedran Babić • četvrtak, 17.12.2009.

U sudaru velikana u Moskvi, koji su međusobno osvojili 11 europskih naslova, CSKA našeg Zorana Planinića je u napetoj završnici nadvisio Maccabi s pet koševa razlike. Iako je u prvom poluvremenu imao plus 21, a time i dobru priliku riješiti dvoboj mnogo bezbolnije, CSKA je do pobjede stigao tek u posljednjoj minuti, ponajviše zahvaljujući dvojcu Kaun - Šiškauskas.

Okršaj europskih velikana u Moskvi pripao je CSKA-u rezultatom 77:72. Iako su domaćini dominirali prvim dijelom utakmice i u jednom trenutku imali 21 koš viška, utakmica se nije mogla riješiti bez neizvjesne završnice, u kojoj su ipak trijumfirali domaći košarkaši. Za Ruse je Zoran Planinić odigrao vrlo dobro, postigavši 13 koševa, četiri asistencije te po tri skoka i ukradene lopte za 29 minuta igre.

U prvih deset minuta CSKA se naprosto poigrao s Maccabijem i zamrznuo ga na minus 17 (28:11). Briljirali su Trajan Langdon s 11 koševa (tri trice) te Viktor Hrjapa sa šest asistencija. Dominacija Moskovljana se nastavila i u prvih pet minuta druge četvrtine, poslije kojih su imali najveću prednost na utakmici - 36:15. Međutim, predvođeni Andrewom Wisniewskim i Chuckom Eidsonom gosti su do poluvremena ipak smanjili zaostatak na 45:34.

U ekspresno kratkom roku Maccabi se u potpunosti vratio u igru. CSKA je promašio nekoliko početnih šuteva, što je bilo dovoljno da se izraelski div već u 23. minuti koševima Alana Andersona primakne na samo 45:43. Od tog trenutka pa sve do kraja utakmice rezultat je bio u egalu, a CSKA je u nekoliko navrata imao šest koševa razlike.

Utakmica se dodatno zakomplicirala šest minuta prije kraja, kada su D'or Fischer i Eidson s ukupno šest koševa izjednačili na 66:66. Na nešto više od minute do kraja rezultat je bio 72:72, no Maccabi do prvog vodstva ipak nije došao jer je CSKA pojačao kada je trebalo i s postignutih pet koševa prvi prošao kroz ciljnu ravninu.

U zadnjoj četvrtini posebno su se istakli domaći košarkaši Saša Kaun i Ramunas Šiškauskas, koji su zajedno postigli 14 od 19 koševa svoje momčadi u tom periodu, od čega svih 14 posljednjih. Upravo je Kaun bio najbolji strijelac utakmice s 21 košem i čak deset iznuđenih prekršaja.

Osim Planinića, po 13 koševa su postigli još Šiškauskas i Langdon. Kod gostiju Eidson je ubacio 17, a Wisniewski 16 koševa uz devet skokova. Ruskom prvaku ovo je šesta pobjeda u osmoj utakmici, dok je Maccabi doživio treći poraz i trenutno zauzima treću poziciju u skupini C.