Cedevita ostala kratka u Francuskoj

Vedran Babić • utorak, 05.01.2010.

Porazom od Elan Chalona u gostima Cedevita je znatno umanjila šanse za drugi krug EuroChallengea, upisavši treći poraz. Francuzi su tijekom cijele utakmice bili za nijansu bolji te zasluženo odnose pobjedu.

Nakon poraza u Sutinskim vrelima Cedevita je i po drugi put u natjecanju ostala kratka protiv momčadi Chalona. U drugom kolu bilo je 89:83, a večeras 80:77 poslije vrlo uzbudljive završnice u kojoj je Cedevita prvo nadoknadila minus od deset koševa, a potom na manje od 30 sekundi do kraja propustila priliku za pobjedu.

Prva četvrtina završena je neriješenim ishodom (23:23), s tim da je Cedevita najveću prednost imala kod 8:4, a Chalon kod 19:16 i 21:18. U drugoj četvrtini šut naše momčadi je stao, a Francuzi su to iskoristili za stvaranje prednosti od sedam koševa, s kojom se otišlo na odmor.

Prvo su se domaćini odvojili na plus pet (31:26), da bi predvođeni raspoloženim Tajem Allenom Grayom (18 koševa u tom periodu) zaključili prvo poluvrijeme serijom 11:5 za vodstvo 45:38.

Koševima Blakea Schilba početkom nastavka Chalon je poveo s rekordnih 50:38 i poslije toga se Cedevita dugo mučila ne bi li uhvatila pravi priključak. Prva prava prilika ukazala se krajem treće četvrtine kada je Srđan Subotić slobodnim bacanjem primaknuo svoju momčad na 57:54.

Međutim, u narednoj minuti i pol do kraja četvrtine Chalon je postigao pet koševa i odlijepio se na osam razlike. Gray je u uvodu posljednje dionice postigao još tri koša i odveo Chalon na plus 11 (65:54) i činilo se kako je sve riješeno.

No dvije minute prije kraja krenula je povratnička serija Cedevite. Chalon je vodio 75:65, da bi gosti s ukupno tri trice (od čega dvije Bariše Krasića) na 44 sekundi prije isteka vremena stigla na minimalan zaostatak 77:76. Zbog izgubljene lopte domaćina Cedevita je potom imala priliku povesti, ali je Krasić bacio loptu u bunar, a s njom i posljednju šansu za pobjedu. Nakon toga više nije bilo vremena za iskupljenje i pobjeda je ipak ostala u Francuskoj.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Gray s 24 koša, dok je na suprotnoj strani Baždarić ubacio 22. Anderson je ostvario 13 koševa, pet skokova i pet asistencija, a Mobley također 13 koševa. Kod domaćina, još je Zianveni ostavio duboki trag s 12 koševa i osam skokova, kao i Everett s istim brojem koševa uz osam asistencija.