Antwerp prošao, Keravnos iznenadio

Matej Milanović • utorak, 12.01.2010.

U zadnjem kolu prve faze po skupinama košarkaškog Eurochallengea Antwerp Giantsi su slavili u Estoniji i zahvaljujući porazu Welsa u Njemačkoj izborili su prolaz dalje. U skupini H se pak dogodilo iznenađenje na Cipru gdje je Keravnos svladao Kijev i omogućio prolaz Zagrebu...

U skupini E Liege i Krasnojarsk su već bili kvalificirani. U njihovom međusobnom okršaju Rusi su u prve tri četvrtine dolazili do lijepe prednosti, u prvoj sedam poena, u drugoj osam, a u trećoj +9. No, u sva tri navrata su domaći stizali do kraja dionice i u posljednjoj četvrtini Liege je serijom od osam poena pobjegao na 63:55 i time riješio utakmicu koja je završila 73:65. Lionel Chalmers postigao je 24 poena za Krasnojarsk.

U drugom susretu skupine u Rumunjskoj su igrali Ploiesti i Doneck. U prvoj četvrtini momčad Dražena Anzulovića vodila je 22:14, no nakon toga su Rumunji preuzeli inicijativu i tijekom treće dionice poveli su 65:49. Doneck se ipak vratio i čak je vodio 89:87 pred sam kraj, a produžetke je Ploiestiju osigurao Darius Hargrove s dva slobodna bacanja pet sekundi prije kraja. U produžetku je opet Hargrove pogodio šut za dva poena sekundu prije isteka vremena za konačnih 97:95.

Vezane vijesti

U grupi F sigurne su pobjede upisali FMP i Banvit. Srbi su slavili doma protiv Rige sa 109:89 uz 19 poena Filipa Čovića i Miloša Dimića. Banvit je pak pred svojom publikom slavio 98:84 protiv Okapi Aalstara uz 24 poena Barisa Ozcana i 22 poena Keitha Simmonsa. Prvo mjesto u grupi pripalo je Turcima, dok je FMP zauzeo drugu poziciju.

U grupi G Antwerp Giantsi su poveli 68:48 pred kraj treće četvrtine u gostima kod Tartu Rocka. Estonci su do kraja susreta smanjili na konačnih 90:82, ali više od toga nisu uspjeli. Belgijci su pak tom pobjedom i povoljnim rezultatom u drugoj utakmici u grupi izborili prolaz dalje. Drugo mjesto je pak propustio Wels kojem je trebala pobjeda kod Artland Dragonsa. Nijemci su vodili i s +10 u prvom poluvremenu, ali su u zadnju četvrtinu ušli sa samo dva poena prednosti. Ipak, Wels nije izdržao te su Dragonsi mirno slavili sa 79:68. Prvo mjesto je tako pripalo Nijemcima, Belgijci su drugi, a Wels je ostao na trećem mjestu i bez prolaska dalje.

Na kraju, u grupi H, Keravnos je razbio Kijev i omogućio Zagrebu da zauzme drugo mjesto u skupini. Već su na prvom odmoru Ciprani vodili sa sedam razlike, a do poluvremena je to naraslo na 39:24. Ukrajinci su vratili zaostatak ispod deset poena pred zadnju četvrtinu, no na kraju su izgubili s ogromnih 76:52. Kod Keravnosa je Bryant Smith upisao 18 poena, a 13 je dodao Aurimas Kieza koji je ostvario double-double budući da je upisao i 11 skokova.