Cook pogurao Efes Pilsen

Branimir Korać • srijeda, 13.01.2010.

Poznati su svi sudionici Topa 16 iz skupine B Eurolige. Uz ranije sigurne Olympiakos, Unicaju i Partizan, u Top 16 plasirao se i Efes Pilsen nakon što je Lietuvos Rytas doma poražen od Unicaje, a Efes u gostima nadigrao Orleans...

Lietuvos Rytas trebao je bilo kakvu pobjedu na svom parketu protiv Unicaje i tako bi se plasirao u Top 16. Kako su Španjolci već osigurali put u drugi krug, Litavci su se potajno nadali i da gosti neće biti toliko motivirani, ali su se prevarili. U neizvjesnoj završnici Unicaja je ipak slavila 73:71.

Bio je to susret s dosta preokreta u kojem su gosti bili zadnji ti koji su preokrenuli rezultat i prednost sačuvali do kraja. Četiri minute prije kraja tricom Ginevičiusa Lietuvos je poveo 63:62, no onda Jimenez, Dean i Omar Cook rade seriju 8:0 i Unicaja ima plus sedam. Ginevičius i Baynes nakon toga približavaju domaćina na 70:69, no u završnici punoj slobodnih bacanja Cook ima mirnu ruku i odvodi Unicaju do pobjede.

Vezane vijesti

Ovom pobjedom Unicaja je potvrdila drugo mjesto na ljestvici, a predvodili su je Georgios Printezis sa 17 poena i sedam skokova te Omar Cook s 15 poena i šest asistencija. Lietuvos je na kraju peti, a najbolji protiv Unicaje bili su Martinas Gečevičius s 19 poena i Milko Bjelica s 18 poena i sedam skokova.

U Vilniusu su jednim uhom bili košarkaši Efes Pilsena koji su gostovali u Francuskoj. Za prolazak dalje trebala im je pomoć Unicaje i na kraju su je dobili. Slavili su 75:60 i u kombinaciji s pobjedom momčadi iz Malage zasjeli na četvrto mjesto.

Sam susret u Francuskoj nije bio posebno neizvjestan. Orleans je u ranoj fazi susreta došao u rezultatski minus, pokušavao smanjiti zaostatak do poluvremena, a kada je početkom drugog dijela Efes pobjegao na dvoznamenkastu prednost, sve je bilo jasno.

Preston Shumpert odigrao je odličnu utakmicu kod gostiju ubacivši 21 poen uz pet skokova dok je Igor Rakočević dodao 14 poena. Mario Kasun igrao je 12 minuta, ostao bez poena, ali uhvatio dva skoka i podijelio dvije asistencije. Kod Orleansa Austin Nichols je ubacio 17 poena.

Utakmica koja nije imala poseban rezultatski naboj odigrana je u Grčkoj gdje je Olympiakos ugostio Partizan. Obje momčadi ranije su osigurale prolazak dalje i susret je protekao u mirnom tonu, a neizvjesnost je potrajala svega 20-ak minuta. Partizan se odlično držao u prvom poluvremenu da bi Grci u drugih 20 minuta pokazali koliko širok roster imaju i slavili.

Najbolji kod domaćina bili su Linas Kleiza sa 16 poena i Yotam Halperin s 14. Nikola Vujčić za 17 minuta ubacio je šest poena (2/4 za dva, 2/2 slobodna) uz šest skokova i dvije asistencije. Kod Partizana Bo McCalebb i Lawrence Roberts ubacili su po 14 poena.