Izjednačenost na sve strane

Ivor Krapac • srijeda, 20.01.2010.

Ako je prvi dan ikakva naznaka, do kraja mjeseca nas u borbi za rukometni europski tron čeka niz neizvjesnih utakmica. Izuzmemo li Čehe koji se protiv Španjolaca nisu nadali predugo, nitko se nije predao bez velike borbe, a u tu priču uklopio se i težak startni posao Hrvatske...

Priča o teškim počecima i rukometnim europskim prvenstvima na kojima nema slabih momčadi dobila je potvrdu u sedam od prvih osam utakmica u Austriji. U akciji su bili svi, a jedino pravo razbijanje bilo je španjolskih 37:25 protiv Čeha, bez iznenađenja ili čupanja živaca za momčad kojoj je jedina briga bila što se rano ozlijedio Arpad Šterbik, najizvorniji od svih Španjolaca koje je Valero Rivera doveo u Austriju.

Svima ostalima bilo je teško, pa i svjetskim prvacima Francuzima, koji su u završnici dostigli zaostatak od četiri pogotka protiv Mađara, a potom preživjeli posljednje minute s prilikama na obje strane. Skupina smrti, mora biti jedna takva u bilo kojem sportu na bilo kojem prvenstvu, ovog bi puta mogla biti ona u kojoj se u prvom kolu slavilo s 27:25 - Slovenci protiv Šveđana, a Poljaci protiv Nijemaca.

Domaćini mogu biti zadovoljni pristojnim otporom Dancima, Srbi su imali sto života i uhvatili bod protiv Islanda, a Rusi u hrvatskoj skupini potvrdili da su jači od Ukrajine. Koja je, pak, pokazala da nije za podcjenjivanje, uz pad do završnih četiri pogotka zaostatka tek u završnici susreta.

U prvi dan u kojem u većini utakmica nije bilo šetnje uklopile su se i Hrvatska i Norveška. Izabranici Lina Červara pokazali su da ima dobrog materijala i bez Blaženka Lackovića i Tončija Valčića, naravno, i bez svih onih koji nisu ni dobili poziv, no za ozbiljniju prognozu još je rano. Osim da će biti teško, kada je teško već u prvom krugu, logično je da neće biti jednostavnije u nastavku.

Nije da smo briljirali, ali nije bilo ni panike, jedino suza nakon utakmice, valjda od olakšanja što su na račun sjela prva dva boda. Bolje tako nego da je bilo od muke.

Igrač dana

Drago Vuković (Hrvatska) Uz obrane Mirka Alilovića i vođenje igre Ivana Balića, Vukovićevih sedam golova vuklo je Hrvatsku prema startnoj pobjedi. Nakon što prošle godine u ovo vrijeme nije igrao na SP-u u Hrvatskoj jer nije ni pozvan u reprezentaciju, vjerojatno ovog puta ima dodatni motiv - u izdanju u kakvom je bio protiv Norvežana, pomogao bi i prošle godine.

Pogodak dana

Ivano Balić (Hrvatska) Loš početak s puno nervoze i dva neiskorištena sedmerca nije najavljivao ništa dobro, no nakon sedam i pol minuta prvog poluvremena, Balić je napravio ono što se od njega i očekuje. Solo-akcija zaključena prvim hrvatskim pogotkom na ovom Euru usmjerila je utakmicu u ljepšem smjeru.

Izjava dana

Lino Červar (Hrvatska) Koliko je igračima ova utakmica značila, dovoljno govore riječi hrvatskog izbornika: "Imali smo danas puno heroja, bilo bi nekorektno da sada sve izdvajam, jer je pobijedila momčad. Nama ova pobjeda puno znači, mogli ste na kraju vidjeti čak i suze kod nekih igrača, a mislim da se i percepcija ljudi u Hrvatskoj malo promijenila nakon ove predstave jer je ovo bila propaganda rukometa."

Utakmica dana

Francuska - Mađarska 29:29 Jedna od dvije utakmice prvog kola koja je završila s po bodom za svaku reprezentaciju donijela je iznenađenje u režiji mađarskih rukometaša. No, pred 3.000 svojih navijača koji su doputovali u Austriju Mađari su mogli i više. Osim što su ispustili vodstvo od 29:25, u posljednjem napadu Eklemovic je izgubio loptu i šansu za pobjedu, da bi, barem kao nekakva utjeha za propušteno, Francuzima nakon toga ostalo premalo vremena za išta više od bezopasnog deveterca.