Španjolci preskočili Francusku

Tomislav Pacak, Vedran Attias • petak, 22.01.2010.

Jedan slab nastup mogli smo tolerirati Francuskoj, no nakon teške muke protiv Češke olimpijski i svjetski pobjednici prepustili su svoje mjesto na vrhu Topa 8 jedinoj reprezentaciji za koju se do sada može reći kako je impresionirala - Španjolskoj...

Nakon remija s Mađarskom, prvi favoriti turnira itekako su se namučili i s Češkom, pa iako se i dalje ne bismo kladili protiv njih, prvo mjesto nisu mogli zadržati ispred odlične Španjolske. Međutim, brzo će Francuzi imati šansu vratiti svoju poziciju - "samo" moraju protiv Španjolske pokazati da su ipak glavne face u skupini D.

Zahvaljujući jako dobrom nastupu protiv Srbije, koju su otjerali s terena već u prvom poluvremenu, Danci su se također pomaknuli ispred Francuza. Isto se ne može reći za Hrvatsku, koja je jedna od četiri momčadi sa stopostotnim učinkom, ali iza koje su dvije relativno neuvjerljive pobjede.

Pet najboljih zaokružuje Poljska koja koja je dobila još jednog jakog protivnika i definitivno se promeće u jednog od favorita turnira.

Ispod tih pet reprezentacija je malo nejasnija situacija i veća gužva, pa je Slovenija zadržala svoje šesto mjesto, a na ljestvicu se ugurala Norveška važnom pobjedom protiv Rusije.

Nakon dvije uvjerljive pobjede - Španjolci su zaslužili biti prvi na našoj ljestvici. Način na koji su došli do pobjeda nad Mađarskom i Češkom ostavlja dojam da možemo govoriti o favoritima Eura. Naravno, tim pobjedama na važnosti itekako daje kada se pogleda kako se Francuska itekako mučila s oba protivnika. Španjolci su dobili Mađarsku 34:25 uz standardno dobre Tomasa i Entrerriosa (po sedam golova), a pet je dodao Romero. Svakako je dobra vijest za Riveru što mu je momčad imala čak deset strijelaca s time da su svi imali vrlo dobar postotak šuta. Loša pak vijest jest samo 29 posto obrana vratara Hombradosa za kojeg smo već najavili kako će biti (možda jedina) slaba točka Španjolske. Od početka su Srbiju držali na sigurnoj udaljenosti i zbog načina na koji su došli do svoje druge pobjede - zaslužuju drugo mjesto. Eggert je "uništio" Srbe sa šutom 10/11 s time da je drugo krilo imalo učinak 5/5 tako da je jasno kako su Danci bili prebrzi za sporu obranu Srbije pa su stalno radili višak. Iako je Hasanefendić promijenio čak tri vratara - niti jedan nije našao lijek za učinkovita danska krila. Još jedan znak koliko je Danska opasna jest izjava Srbina Uroša Vilovskog koji je rekao kako su njegovi suigrači bili stvarno dobri, a opet nisu mogli niti blizu europskim prvacima. Što reći kada 18 minuta ne zabijete pogodak, a ne igrate nogomet? Francuzi su u 33. minuti vodili 17:10 da bi sljedeći put tek zabili u 51. i to samo da bi smanjili na 18:17? Naravno, Francuzi si mogu dozvoliti zabiti pet golova u 30 minuta jer je za to vrijeme fantastični Thierry Omeyer skoro sve branio i na kraju došao do brojke od 24 obrane odnosno nevjerojatnih 55 posto (s 9 metara obranio je 14/19 udaraca). Francuzi ne igraju dobro, ali tri boda su tu i pravu snagu pokazat će tek protiv Španjolske; ako to izgube - nešto je trulo u reprezentaciji Francuskoj. Imamo dvije zelene kućice, odnosno dvije pobjede, no nismo impresionirali. Iako nam u nijednom trenutku protiv Ukrajine nije palo na pamet kako ćemo izgubiti - nije bilo ugodno gledati Nata kako na +1 za Ukrajinu ide sam prema Aliloviću i sve to samo par minuta prije kraja. Srećom, dignuli smo se, popravili obranu u drugom dijelu i došli do pobjede, no, kako je rekao Vuković: s takvom obranom u prvih 30 minuta - prava reprezentacija bi na otišla na nedostižnih deset razlike. Naravno, super su stvar četiri boda na kontu i ako dobijemo Rusiju - već smo napravili veliki korak ka polufinalu; posebno obzirom na rezultate u drugoj skupini. Poljaci su nakon Njemačke "sredili" i Šveđane. Vanjski igrači Poljske ponovno su puno pucali i trošili lopte (Bielecki 3/8 i puno bolji Rosinski 6/8), no Jurecki je još jednom bio neumoljiv s crte (6/10). Osim što je Poljacima dosta pomoglo čak osam isključenja Šveđana, tu je bio i sjajni Szmal koji je skinuo 23 lopte odnosno 49 posto. Također, veliki broj poljskih navijača čini neugodne Poljake još opasnijima. Nakon velikog preokreta protiv Švedske, Slovenci su prokockali prednost protiv Nijemaca i dozvolili im bod. Naši susjedi su imali pet razlike deset minuta prije kraja, no tada je obrana popustila, Škof nije mogao sam i Nijemci su zabili čak deset golova što im je bilo dosta za bod. Kavtičnik je još jednom bio neumoljiv s crte sedam metara (5/5), no unatoč tome lošiji drugi dio koštao je Slovence boda. Evo i jedne reprezentacije koja je po prvi puta u ovih Top 8. Norveška je cijelo vrijeme vodila i kontrolirala utakmicu da bi u posljednih deset minuta dodatno ubrzali i na koncu rutinski dobili Rusiju. Šteta za Zagreb što Loke ne zna brojati do dva kada potpisuje ugovore jer je bio siguran s crte (5/5) i pokazao kako je koristan igrač, a Kjelling je dodao osam golova uz 50 posto šuta (8/16). Ege nije bio na razini (8 obrana), no Norvežani i njihov brži rukomet od onoga koji preferiraju Rusi donijeli su Skandinavcima čak deset napada više što se na koncu pokazalo dovoljnim za prva dva boda Norveškoj. Jednom rječju - čudo. 55 sekundi prije kraja su Islanđani zabili gol za tri razlike protiv Austrije, a što su onda napravili - nemoguće je opisati. Zapravo, trebalo bi to u neki priručnik u poglavlje: "Nikad nije gotovo" ili "Kako izgubiti nemoguće". Do "žute minute", Islanđane su predvodili Gunnarsson (6/6), Atlason (8/12), Stefansson (7/9) i Petersson (6/7); općenito, svih šest igrača koji su zabijali za Island imaju sjajan postotak šuta, no - dovoljno samo za bod.