Bivši Cibos srušio Real

Vedran Babić • četvrtak, 04.02.2010.

Do ove sezone igrač Cibone, Alan Anderson, večeras je bio prvo ime svojeg Maccabija u susretu 2. kola skupine F Topa 16, u kojem je u Tel Avivu s 81:76 pao madridski Real. Bio je to okršaj istinskih košarkaških velikana, a obilježen je obostrano lošim postotkom šuta za tri te velikim brojem slobodnih bacanja.

Višestruki prvak Europe, Maccabi, ostvario je prvu pobjedu u Topu 16, iskupivši se tako za poraz u prvom kolu od Montepaschija. S 81:76 Izraelci su bili bolji od Reala, za kojeg je naš Ante Tomić postigao šest koševa i četiri skoka za 13 minuta igre.

Ipak, prvo ime utakmice je definitivno Alan Anderson, koji se zaustavio na 20 koševa, osam skokova, pet asistencija i četiri ukradene lopte. Sve to uz, možemo reći, samo tri izgubljene lopte. Adekvatnu podršku imao je u suigračima Chucku Eidsonu (18 koševa, 6 skokova) i D'Oru Fischeru (14 koševa), i upravo su njih trojica najzaslužniji za trijumf Maccabija ostvaren pred 11.500 navijača u Nokia Areni.

Prve minute su, međutim, pripale košarkašima iz Madrida, koji su poveli 5:0 i 8:2, no već do kraja četvrtine Maccabi nadoknađuje zaostatak i u drugoj četvrtini u dva navrata odlazi na plus osam. Na poluvremenu je bilo 41:34, a gosti su stvari na početak umalo vratili kada je Tomić realizirao oba slobodna bacanja za smanjenje na 49:47.

Tada je uslijedila presudna serija Maccabija 10:0 i Realu su na taj način vrata pobjede bila zatvorena. Novica Veličković je u 35. minuti smanjio na 72:67, no Anderson i Fischer su s ukupno četiri uzastopna koša vratili na plus devet i osigurali sebi i svojim navijačima mirnu završnicu.

Na kraju još spomenimo kako su obje momčadi ukupno ispucale čak 42 trice te su pogodili samo deset (po 5 na svakoj strani), ali su zato kompenzaciju ostvarili s linije slobodnih bacanja. Tako je Maccabi realizirao 20 od 25, a Real 25 od 28.

Madriđani su nadskakali svoje suparnike (37-27), no to im nije bilo dovoljno za pobjedu jer je "curilo" na šutu za dva (46%). Njihovi najefikasniji pojedinci bili su Litavci Rimantas Kaukenas (17) i Darjuš Lavrinovič (13).