Španjolska: Deportivo prijeti Realu

Marko Breljak • nedjelja, 18.02.2001.

Tablica Raspored i rezultati

U Španjolskoj je ovog vikenda odigrano 23 kolo, a svi klubovi iz gornjeg doma, koji još gaje nade o naslovu odigrali su svoje utakmice u subotu. Među njima i derbi kola, susret između Barcelone i Deportiva.

Upravo su taj susret mnogi proglasili presudnim, jer eventualni gubitnik u tom susretu teško bi održao korak sa momčadi Reala, koja trenutno igra možda i najbolji nogomet u posljednjih deset godina. Na Neu Campu je počelo na najgori mogući način za domaćine. Pogodak za Deportivo, već u 7. minuti susreta, postigao je najbolji Rivaldov prijatelj, Djalminha, preciznim udarcem izvana nakon odlične akcije Victora i Makaaya. Barcelona je prvi dio susreta igrala dobro pa su već u 15. minuti izjednačili. Nakon prekršaja na Luis Enriqueu dosuđen je jedanaesterac, a Rivaldo takve prigode ne propušta, 13. pogodak za Brazilca ove sezone. Napadi domaćih nisu prestajali, a Luis Enrique glavom, nakon centaršuta Guardiole dovodi domaćine u vodstvo deset minuta prije poluvremena. Do kraja prvog dijela mogli su domaćini povesti i sa dva pogotka prednosti, ali su Kluivert i Rivaldo promašili gotovo idealne prigode. To je vjerojatno bila prekretnica u susretu jer sa dva pogotka prednosti bi Katalonci sigurno igrali znatno lakše u drugom poluvremenu.

Nastavak je u potpunosti pripao gostima, kontrolirali su igru, bili sigurni na “lopti” te su izjednačili na 2:2 u 72. minuti. Ponovo je to bio prekrasan pogodak u izvedbi Djalminha-Victor. Prvi je ubacio odličnu dubinsku loptu, a Victor maestralnom završnicom pronašao put do mreže domaćina. Sjajnu patriju Voctor je zaključio i odlučujućim pogotkom, već u sudačkoj nadoknadi. Donato je iz slobodnjaka samo malo “gurnuo” loptu u stranu, gdje je Victor uputio sjajan udarac i lopta je na oduševljenje gostiju završila u mreži za konačnih 2:3. Odlična utakmica, a bodovi zasluženo na kraju odlaze u Galiciju, gdje se lanjski prvak Deportivo sve više nameće kao prvi konkurent Realu. Ne samo zbog male razlike od 4 boda nego i zbog odlične igre, dok se Barcelona teško može vratiti u borbu za sam naslov, jer razlika za “kraljevima” je već velikih 11 bodova.

Oni su pak u subotu sa neuvjeljivih 1:0 svladali Racing iz Santandera. Real je bio bolja momčad, promašili su cijeli niz prigoda, a jedini pogodak pao je nakon pogreške vratara gostiju, Ceballosa. Njemu je lopta u 46. minuti ispala iz ruke i time je omogućeno Raulu da presudi pobjednika.

Robert Jarni bio je jedini naš predstavnik u ovom kolu, odigrao je, na domaćem terenu, protiv Valencije svih 90 minuta, a bio je prisiljen i stati na gol, kada je u 88. minuti isključen vratar domaćih. To je rezultiralo i slobodnim udarcem koji Jarni nije mogao obraniti. Strijelac pogotka za konačnih 0:2 bio je Aimar, a novom pobjedom Valencija i dalje ostaje u igri za naslov.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913