Tomić odličan protiv Montepaschija

Vedran Babić • četvrtak, 25.02.2010.

Pred više od 11 tisuća domaćih navijača Real je porazio velikog rivala Montepaschija i maksimalno zakomplicirao situaciju u skupini F Topa 16 Eurolige. Hrvatski reprezentativac Ante Tomić bio je jedan od najistaknutijih igrača na parketu, umalo ostvarivši double-double učinak.

Pobjeda Reala nad Montepaschijem 77:69 znači da sada sve četiri momčadi u skupini imaju jednaki omjer (2-2) te da favorita za plasman u četvrtfinale nema - svatko može pobijediti svakoga. Montepaschi si je mogao osigurati mirnu završnicu eventualnim trijumfom u Madridu, ali je dobro odigranih 30 minuta pokvario u posljednjoj četvrtini.

Nakon početnog vodstva Reala 7:3 i 11:8, Montepaschi je serijom 12:2 preuzeo inicijativu i poveo 20:12. Uz nekoliko koševa našeg Ante Tomića i Jorgea Garbajose domaćini su u završnici prvog dijela poravnali na 30:30, ali su u posljednjoj minuti izgubili koncentraciju i Montepaschi se odlijepio na 37:32. U redovima gostiju briljirao je Romain Sato, koji je već poslije 20 minuta igre sakupio 17 koševa.

Košem Kšištofa Lavrinoviča Montepaschi je u 28. minuti poveo 50:41 i već je svima bilo jasno da će Madriđani morati dobro zasukati rukave ukoliko žele pobjedu. To su i učinili i to u ekspresnom roku. Već u 34. minuti su nadoknadili zaostatak, i ne samo to, već su i stvorili pet koševa viška (60:55). Kreativna kriza gostiju iz Siene se nastavila i Real je dvije minute potom poveo 66:57, čime je zaokružio impresivnu seriju 25:7 u svega osam minuta i riješio dileme oko pobjednika.

Premda je Sergio Llull bio najefikasniji pojedinac Reala sa 17 koševa, titula najboljeg domaćeg igrača prema svim bi pokazateljima trebala pripasti našem Tomiću, koji je za 20 minuta igre ubacio 12 koševa (5/8 za dva) i uhvatio devet skokova uz tri asistencije i samo jednu izgubljenu loptu. Ovo je svakako najbolja partija mladog Dubrovčanina na europskoj sceni, i što je još važnije, pokazao je i dokazao da se može nositi s najboljim europskim centrima unatoč manjku mišićne mase.

Razloge poraza Montepaschi može tražiti u zastoju Sata, koji je ostao na 17 koševa iz prvog poluvremena, ali i u lošoj predstavi Shauna Stonerooka. Iako je uhvatio osam skokova, u napadu je bio jalov (1 poen). Jednaki broj koševa kao i Sato na kraju je postigao i Henry Domercant.