Italija: Vodeća trojka kasno, ali - slasno

Bernard Jurišić • nedjelja, 18.02.2001.

Tablica Raspored i rezultati

Sve je ukazivalo na početak tromjesečnog slavlja "vučjeg" dijela glavnog grada Italije. Deset minuta prije kraja 19. kola Bari i Perugia držali su 0:0 protiv Juventusa i Lazija. K tome je i prvijenac Argentinca Waltera Samuela, zapovjednika obrane Rome, pao u najboljem mogućem trenutku. A onda su Alex Del Piero i Diego Simeone zakratko utišali 60 000 Romanista na Olimpicu. Prvi u 81. minuti, drugi u 88. Juventus i Lazio zadržali su korak. I pokazali svoju veličinu. Nikad ne odustani.

Fabija Capella mučio je - Davor Vugrinec. Neugodni i čvrsti Lecce stigao je na Olimpijski stadion, a "vukovi" su morali vidati rane teškog poraza od Liverpoola u Kupu Uefe. S druge strane, Vugrinec je došao pokazati da ga milijuni kojim ga gađaju West Ham, Tottenham, Valencia, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen i ostali, ne smetaju da pruži najbolje što zna. I pružio je, mnoštvo neugodnih trenutaka vodećoj momčadi prvenstva, bio je najbolji igrač gostiju. Natjerao je i Zaga da rukom zaustavi loptu u šesnaestercu, što je vidio i priznao i Capello, vidjele su i tribine, rezervni igrači, TV gledatelji. Svi osim - suca. Bilo je to kod rezultata 0:0. Trojac Batistuta - Delvecchio - Montela nije mogao probiti Lecceov zid. Učinio je to libero - Samuel.

Alex Del Piero ostavio je Juve u igri sjajnim prodorom u svom stilu, prebacivši vratara Gillea za dovoljnih 0:1 u Bariju. Simeone je dobro reagirao na ubačaj u šesnaesterac i uspio ugurati jednu loptu u mrežu Perugije, za nastavak Laziovih šampionskih ambicija. Ovo je kolo nudilo slastan kolač navijačima Rome, sve do posljednjih 10 minuta. Od kolača je ipak ostao samo sladak okus, Roma je i dalje na vrhu, ali teška borba se nastavlja iz kola u kolo. Prava iskušenja tek počinju.

Ako je do ovog kola i bilo sanjara obučenih u crveno-crne uniforme, koji su vjerovali da je 16 kola dovoljno da Milan zaprijeti vodećima, danas takvih više nema. Milan je isčupao bod kod kuće protiv Bologne, pogotkom Sale u 2. minuti sudačke nadoknade. Prethodno je Shevchenko doveo "rosso-nere" u prednost od čak 2:0, Maresca je čak promašio i jedanaesterac za Bolognu u 43. minuti, što je trebalo biti dovoljno da Milan utakmicu mirno privede kraju. U drugom dijelu kašu im je skuhao mladi Giacomo Cipriani s dva pogotka, Signori je u 80. minuti potpuno preokrenuo rezultat, no Bobanova momčad uspjela se spasiti blamaže. Ovo "Bobanova" shvatite uvjetno, jer najbolji veznjak Milana ni u ovom kolu nije bio čak ni na klupi. Zašto? Pitajte Alberta Zaccheronija. Čovjeka koji je Milana doveo u poziciju da ovisi o učinku Giuntija, Comandinija, Helvega, Guglieminpietra, Garcije i jednog sasvim prosječnog napadača tipa Olivera Bierhoffa. Srećom da u momčadi ima ukrajinskog "Super-Shevu", inače bi teško držao i sadašnju sedmu poziciju.

Stjepan Tomas sudjelovao je svih 90 minuta u lijepom bodu Vicenze kod Atalante, Dražen Brnčić ušao je tek simbolično, u posljednjoj minuti. Parma je prekinula 5 kola dug niz uspjeha Brescije, Fiorentina nastavlja "slobodni pad", mršavim remijem u Reggio Calabriji. O Interu je sve već rečeno, tek dodatak da je i u ovom kolu propustio prigodu pobjedom skočiti čak na šesto mjesto. Dario Šimić je igrao prvih sat vremena, zamijenio ga je napadač Ferrante, no kao i da nije...

Rezultati 19. kola: Udinese - Verona - 2:1, Milan - Bologna - 3:3, Atalanta - Vicenza - 1:1, Bari - Juventus - 0:1, Parma - Brescia - 3:0, Perugia - Lazio - 0:1, Reggina - Fiorentina - 1:1, Roma - Lecce - 1:0, Napoli - Inter - 1:0.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913