Panathinaikos pomaže Maroussiju

Vedran Babić • četvrtak, 04.03.2010.

U krcatom Pioniru košarkaši Panathinaikosa porazili su Partizan i tako mu, barem zasad, zatvorili vrata četvrtfinala Eurolige, dočim su pomogli Maroussiju, koji je dan ranije poražen od Barcelone. Iako je već izgubio šansu za prolaz među zadnjih osam, još uvijek aktualni europski prvak odigrao je u skladu s renomeom i zasluženo odnosi prvu pobjedu u Topu 16.

Pred nešto više od osam tisuća vatrenih navijača u Pioniru Partizan ipak nije uspio izdržati i novom pobjedom protiv Panathinaikosa već večeras osigurati oktet. Atenjani su bili bolji 82:66, pa će se drugi četvrtfinalist iz skupine E znati u posljednjem kolu u kojem Barcelona dočekuje Partizan, a PAO Maroussi. Barcelona je sigurno prva s omjerom 4-1, a slijede Partizan (3-2), Maroussi (2-3) i Panathinaikos (1-4).

U prvih 15 minuta beogradske utakmice i jedni i drugi su imali maksimalno tri poena prednosti, no to se promijenilo kada je najbolji pojedinac gostiju Drew Nicholas pogodio za vodstvo svoje momčadi 28:23. Do odlaska na odmor PAO je imao plus tri (35:32), a odmah na startu drugog dijela i plus šest (38:32).

Partizan je koševima Amerikanaca Lawrencea Robertsa i Lestera McCalebba ekspresno izjednačio serijom 6:0, ali je u završnici treće četvrtine upao u crnu rupu i s nekoliko izgubljenih lopti i promašenih šuteva u nizu ponudio svojem suparniku lijepu priliku za stvaranje veće prednosti.

Iskusna momčad kao što je Panathinaikos to je znala iskoristiti i poslije serije 13:3 na semaforu je u 29. minuti svijetlilo 48:60, a upravo u toj seriji razgoropadio se i Stratos Perperoglou s dvije trice. Svjetlo za uzbunu u beogradskoj momčadi već se upalilo, no bilo je prekasno za povratak u utakmicu. Grci su zadržali stečenu prednost i u samoj završnici čak imali i 18 koševa viška (81:63).

Iako su u skokovima bili daleko inferiorniji (43-29), igrači Željka Obradovića to su nadoknadili boljim šutom, pogotovo za tri (11/19), u kojem su domaćini potpuno podbacili (4/22). Upravo se u dalekometnim šutevima najviše istakao Nicholas, koji je trice gađao 6/6 i utakmicu završio s 22 koša. Perperoglou je ubacio 16, a Mike Batiste 12, dok je jedini igrač s dvoznamenkastim brojem koševa kod Partizana bio McCalebb (22).