Fantastični Tomić donio izjednačenje

Vedran Babić • četvrtak, 25.03.2010.

Ponajviše zahvaljujući nadahnutoj predstavi Ante Tomića madridski Real je uzvratio Barceloni za poraz u prvoj utakmici četvrtfinala Eurolige i kući se vraća s rezultatom 1-1. Drugdje, Maccabi se visokom pobjedom revanširao Partizanu, dok su Zoran Planinić sa svojim CSKA-om i Nikola Vujčić s Olympiakosom na korak do Final Foura.

Barcelona - Real 1-1 (63:70)

Ante Tomić pogodio je pravo vrijeme za odigrati najbolju utakmicu u dresu Reala. Hrvatski centar koji bi uskoro trebao, ako nastavi s ovakvim napretkom, postati i oslonac reprezentacije, ukrcao je Barceloni 22 koša za njezin prvi poraz pred svojim navijačima u cijeloj sezoni.

23-godišnji Dubrovčanin je odigrao više od tri četvrtine (33 minute) i posebno se istaknuo odličnim šutem za dva (10/15). U najbolji učinak još uvijek mlade karijere u Euroligi ugradio je pet skokova, četiri blokade, po jednu ukradenu loptu i asistenciju te samo jednu izgubljenu loptu. I više nego dovoljno za epitet igrača utakmice u kojoj je njegov Real sa 70:63 ugrabio vrijednu gostujuću pobjedu uoči selidbe serije u Madrid.

Real je bio bolji tijekom cijele utakmice, a Katalonci su uglavnom bili u podređenom položaju. U nekoliko navrata su se vraćali, no kada je Marko Jarić krajem treće četvrtine s crte slobodnih bacanja pogodio za 50:38 i na taj način okrunio seriju svoje momčadi 11:0, svima je bilo jasno kako će Barcelona teško do druge pobjede.

Vodeća momčad španjolske lige nije pala bez borbe te je u 35. minuti stigla na samo minus dva (54:52). U 38. bilo je 61:58 za Real i još uvijek je postojala mogućnost da Barca preokrene, no da se to ne dogodi pobrinuli su se Tomić i Darjuš Lavrinovič koji su odveli Madriđane do plus sedam.

Na kraju spomenimo i jednu nesvakidašnju situaciju, a to je mizeran učinak Juan Carlosa Navarra kroz ove dvije utakmice. Premda je u utorak postigao 11 koševa, trice je gađao 0/6, a večeras se "popravio" i gađao ih 0/4. Uistinu je neobično da šuter svjetske klase u dvije utakmice i ukupno gotovo 50 minuta igre ne pogodio niti jednu tricu. Inače, večeras je ubacio četiri koša, a najbolji strijelci Barcelone bili su Pete Mickeal (13) i Erazem Lorbek (12).

Maccabi - Partizan 1-1 (98:78)

Maccabi je naučio na greškama i ovoga puta nije ispustio golemu prednost protiv beogradske momčadi. Nakon izjednačene prve četvrtine Izraelci su se odlijepili na 16 razlike i više se nisu osvrtali unatrag. Nadahnuća za još jedan spektakularan preokret Partizana ipak nije bilo i peterostruki europski prvak u Beograd putuje s neodlučenim rezultatom. S obzirom na viđeno u prve dvije utakmice, ne možemo sa sigurnošću prognozirati ukupnog pobjednika, no možda bi upravo prednost "vrućeg" domaćeg terena mogla donijeti prevagu na stranu Partizana.

Maccabi je večeras imao više raspoloženih pojedinaca, a među njima najviše su se istakli Andrew Wisniewski i David Bluthental sa po 17 koševa te D' Or Fischer s 15. Goste je predvodio Aleksandar Marić sa 16 poena, a junak prve utakmice Dušan Kecman ubacio je 14.

CSKA - Caja Laboral 2-0 (83:63)

Gotovo identičnim rezultatom kao u prvoj utakmici (86:63) CSKA je nadigrao Caju Laboral. Moskovljani su ponovno opravdali ulogu favorita i gotovo perfektnim dvjema utakmicama stigli na korak do Final Foura. Na poluvremenu je bilo samo plus pet za domaćina (35:30), a do velike razlike došlo je u trećoj četvrtini zahvaljujući seriji 17:4 s kojom je šesterostruki europski prvak odjurio na 57:36.

Hrvatski košarkaš Zoran Planinić odigrao je još jednu zapaženu partiju. Za razliku od prve utakmice u kojoj se više istaknuo u segmentu skokova i asistencija, Zoki je ovoga puta prednjačio u koševima, postigao ih je 12 i tome pridodao četiri asistencije. Od njega su efikasniji bili tek Ramunas Šiškauskas i Viktor Hrjapa sa po 14 poena. Na gostujućoj strani listu strijelaca predvodili su Tiago Splitter i Mirza Teletović s po 11 koševa, a naš Stanko Barać ostao je skromnog učinka - dva koša i jedan skok za sedam minuta igre.

Olympiakos - Prokom 2-0 (90:73)

Košarkaši Prokoma ponovno su velikim dijelom utakmice namučili superiornije suparnike na njihovom parketu, no kao i prije dva dana opet ostaju praznih ruku. Konačna razlika od 17 koševa stvorena je tek u posljednjem periodu igre i Grci su tako na najbolji mogući način odradili prva dva četvrtfinalna poglavlja.

Iako su domaćini sredinom druge četvrtine vodili sa 17 razlike (37:20) i naizgled kontrolirali utakmicu, Poljaci se nisu predavali. Do poluvremena su smanjili na osam razlike, a već u četvrtoj minuti nastavka izjednačili su na 49:49 i malo zabrinuli nešto više od devet tisuća domaćih navijača. Ipak, serijom 11:2 Olympiakos je početkom posljednje dionice otišao na 11, a nešto kasnije i na 15 razlike i tu je priči bio kraj.

Ponovno je Linas Kleiza bio najraspoloženiji igrač grčkog sastava s 26 koševa i devet skokova, a pratio ga je iskusni Theodoros Papaloukas s 20. Nikola Vujčić je za 12 minuta igre ubacio četiri koša i upisao dvije ukradene lopte i jednu asistenciju. Kod gostiju svakako vrijedi izdvojiti hvale vrijedan drugi uzastopni double-double učinak Qyntela Woodsa (20 koševa, 14 skokova).