Kranjčar zabio Mornarima, Chelsea razbio Villu

Marin Vuković • subota, 27.03.2010.

Hrvatski reprezentativac Niko Kranjčar postigao je jedan od dva pogotka u mreži Portsmoutha i svojoj momčadi osigurao nova tri boda u utrci za Ligom prvaka. Što se borbe za naslov tiče, Chelsea je na Stamford Bridgeu s nevjerojatnih sedam pogodaka pregazio i razbio indisponiranu momčad Aston Ville, dok se St. Andrews u Birminghamu još jednom pokazao kobnim za momčad Arsenala.

Nevjerojatna uzbuđenja donijelo je 32. kolo engleske Premier lige, u kojem je Chelsea s čak sedam golova u mreži posramio nogometaše Aston Ville. Arsenal se dvije godine nakon ozljede Eduarda da Silve vratio na St. Andrews u Birminghamu i još jednom se vratio bez pobjede, dok je Niko Kranjčar novim pogotkom približio Tottenham Ligi prvaka.

Ako ćemo suditi po utakmici na White Hart Laneu, tada Portsmouth nema velikih izgleda u polufinalnoj utakmici FA kupa protiv Tottenhama. Spursi su slavili s 2:0, a oba su pogotka u mrežu posljednje momčadi prvenstva pospremili upravo bivši igrači Portsmoutha, Peter Crouch i Niko Kranjčar.

Crouch je u 27. minuti dočekao ubačaj Garetha Balea i glavom svladao Davida Jamesa, a četiri minute prije odmora nakon udarca Luke Modrića lopta se odbila do Kranjčara, a on ležerno vanjskim dijelom kopačke udvostručio prednost Spursa.

Izgubi li Portsmouth u sljedećem kolu, njegov opstanak u Premier ligi bit će i matematički nemoguć, premda je takav ishod poznat već odavno. Što se hrvatskih reprezentativaca tiče, Modrić je odigrao svih 90 minuta, dok je Kranjčar na travnjaku ostao do 66. minute.

Ray Wilkins, pomoćni trener Chelseaja: "Moramo nastaviti pobjeđivati. Ovo su ipak samo još tri boda, premda smo poprilično popravili gol razliku. Baš ovo nam je trebalo pred gostovanje na Old Traffordu sljedećeg vikenda. Ne bojimo se nikoga i nadam se da ćemo tamo postići dobar rezultat. Carlo Ancelotti je presretan i sad je negdje u svojem uredu i uživa u čaši crnog vina. Zaslužio je to."

Igrom slučaja, u istom kolu ždrijeb je spojio i drugi polufinalni par FA kupa, na Stamford Bridgeu Chelsea je i bez Didiera Drogbe razbio Aston Villu s čak 7:1 te pojačao pritisak na Manchester United i Arsenal. Sterilna i razbijena Aston Villa nakon današnje se utakmice vrlo vjerojatno može oprostiti od plasmana na četvrto mjesto, a Martinu O'Neillu ostaje posao podizanja samopouzdanja za polufinalnu utakmicu FA kupa protiv istoga protivnika.

Nešto živahniji početak gostiju ušutkan je u 15. minuti nakon prizemnog ubačaja Florenta Maloude kojeg je na drugoj vratnici u mrežu pospremio Frank Lampard. Dvanaest minuta kasnije gosti su na gotovo identičan način došli do izjednačenja, udarac Ashleyja Younga na drugoj je vratnici dočekao John Carew, kojeg je posve zaboravio Jurij Žirkov.

Chelsea često zabija pogotke u završnici prvog poluvremena, a do jednog takvog došli su i u današnjoj utakmici. Žirkov se iskupio za pogrešku kod izjednačujućeg pogotka Ville, izborio jedanaesterac, a Lampard ga u 43. minuti utakmice pretvorio u vodstvo Chelseaja od 2:1. Bio je to vjerojatno i ključan trenutak utakmice jer u nastavku igrala je samo jedna momčad.

Prvo je Malouda u 57. minuti dočekao asistenciju Žirkova za 3:1, a Rus je potom izborio još jedan jedanaesterac kojeg je Lampard pretvorio u četvrti pogodak domaćina. Na 5:1 lijepim je pogotkom pod gredu Villina gola povisio Malouda, a sada već posve razbijenu i demoraliziranu gostujuću momčad dokrajčili su Salomon Kalou i Lampard, koji je tako zaokružio i hat-trick.

Dok je londonska momčad razbijala Aston Villu, Arsenal se mučio na St. Andrewsu u Birminghamu. Stadion na kojem je prije dvije godine stradao Eduardo da Silva i na kojem su Topnici posrnuli u utrci za naslov ponovno se pokazao pretvrdim orahom i trećeplasirana momčad prvenstva morala se zadovoljiti samo jednim osvojenim bodom.

Arsene Wenger: "Izgledalo mi je kao da smo mi bliže drugom pogotku nego da primimo jedan na kraju. Bili smo previše naivni i nismo znali dokrajčiti protivnika. Zadnje što nam je trebalo u tom trenutku je slobodan udarac i na kraju smo kažnjeni. Teren je bio veliki hendikep za nas, na njemu se nije moglo igrati."

Usprkos najavama kako je spreman za povratak na mjesto nesreće, Eduardo se nije našao u početnom sastavu Topnika, a nije ušao u igru čak ni kada igračima Arsenala nikako nije uspijevalo pronaći put do mreže Paula Harta. U 80. minuti to je napokon uspjelo Samiru Nasriju lijepim udarcem s preko 20 metara, no u prvoj minuti sudačke nadoknade Kevin Philips je spasio bod domaćinu.

Pobijedi li danas i Manchester United, Topnici će izgubiti korak s vodećim dvojcem i to u najgorem trenutku, uoči međusobnog dvoboja Crvenih vragova s Chelseajem.

Iznimno bitnu pobjedu u borbi za opstanak u Premier ligi izborio je Iain Dowie s Hull Cityjem. Tigrovi su na KC-ju svladali Fulham, koji djeluje uspavano još od pobjede nad Juventusom. U 16. minuti vodstvo domaćinu donio je Jimmy Bullard iz jedanaesterca kojeg je izborio Jozy Altidore, a na 2:0 početkom drugog dijela povisio je Craig Fagan.

Premda je dobio povjerenje od čelnika kluba, Gianfranco Zola nije im se odužio pobjedom nad Stoke Cityjem. Štoviše, West Ham je doživio novi poraz i dodatno ugrozio svoje izglede da i sljedeće sezone nastupa u Premier ligi. Čekićarima je presudio Ricardo Fuller u 69. minuti prekrasnim pogotkom nakon što je prevario trojicu domaćih igrača.

Jedinu utakmicu bez pogodaka odigrali su Wolverhampton i Everton, a bod protiv jakog protivnika će daleko više značiti Vukovima koji i dalje nisu osigurali prvoligaški status.