Liga prvaka: Lazio završio europski san

Marko Breljak • četvrtak, 22.02.2001.

Nakon 4. kola Lige prvaka u skupinama 3 i 4 vrlo je malo nepoznanica. Leeds, Bayern i Real sigurni su četvrtfinalisti. Četvrtog predstavnika u sljedećem krugu treba tražiti u skupini 3 između momčadi Arsenala, Lyona i Spartaka.

Tablica Raspored i rezultati

Prvi su svoj posao obavili nogometaši Spartaka i Bayerna, započevši svoj susret u 16.00 sati. No niti to nije pomoglo jer su uvjeti za igru bili izuzetno teško. Začudo, u zimskim uvjetima su se bolje snašli gosti te su sa uvjerljivih 0:3 svladali Spartak i osigurali nastavak borbe za laskavu titulu najbolje europske momčadi. Rusi ipak ne mogu držati korak u Ligi prvaka jer je njihovo prvenstvo već završeno te nasupaju samo u tom natjecanju. Prvi pogodak djelo je Scholla iz 13. minute i ujedno je jedini gol u prvom dijelu. U nastavku Rusi igraju bolje, dolaze do prigoda, ali im je realizacija potpuno zakazala. Bavarci su to iskoristili te su u zadnjih 15 minuta postigli još dva gola i razriješili ovaj susret.

Pobjedu Bayerna širom je otvorila vrata suparnicima na Highbury stadionu, gdje su igrali Arsenali i Lyon. Bergkamp je, uz nedosuđeni prekršaj, odlično zaključio jednu kontru i doveo topnike od 33. minute u vodstvo. Utakmica je bila jako tvrda, bez prevelike ljepote i u takvom tonu je protekla do samog kraja. A kraj nam je kao i jučer u susretu Manchestera i Lyona donio neočekivano iznenađenje. Korner je izveo Dhorasso, a Edmilson odlično glavom “zakucao” loptu u mrežu.

Na olimpijskom stadionu u Rimu odigrala se u srijedu velika utakmica. Lazio, koji nakon tri kola ima nula bodova, morao se nekako izvaditi. Na njihovu žalost protivnik im je bio kraljevski Real, koji trenutno igra možda i najbolji nogomet u Europi. Za Rimljane je počelo odlično, već u 3. minuti je nakon sjajnog prodora Castromana, Nedved doveo domaćine u vodstvo. Izjednačio je Solari nakon naivnosti rimske obrane koja je namještala ofsajd zamku. Drugo poluvrijeme opet Lazio kreće dobro. I opet je akciju pokrenuo Castroman, a u gužvi je Crespo pogodio mrežu nesigurnog Cesara. Real ovu utakmicu nije odigrao naročito dobro, podbacili su, ali su na kraju ipak uspjeli doći do boda. Njega je donio Raul, nadskočivši Negra i Pancara i glavom prevarivši Peruzzija. Nogometaši Lazija su pokušali sve ne bi li došli do pobjede, jer samo ih je ona držala u kakvoj takvoj šansi za prolaz dalje. Nažalost nisu uspjeli, nedostajalo im je i malo sreće. A na gol Madrižana uputili su čak 26 udaraca!

Fenomenalnu pobjedu u Belgiji ostvario je Leeds United. Već na poluvremenu su protiv Anderlechta vodili 0:3, zahvaljujući dva pogotka Alana Smitha i jednog Marka Viduke, i time zapravo osigurali pobjedu. U 78. minuti Jan Koller je smanjio prednost no konačni rezultat 1:4 postavio je Harte iz jedanaesterca. Englezi su odigrali odlično, pobjedom su osigurali četvrtfinale i u utakmici sa Realom najvjerojatnije će odlučiti o prvom mjestu u skupini. Marko Viduka odigrao je odličnu utakmicu, osim što je postigao gol bio je i asistent kod prvog gola Smitha te je izborio jedanaesterac kojega je Harte realizirao.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913