I Nijemci lagano protiv Hrvatske

Matej Milanović • nedjelja, 23.05.2010.

I u drugom kolu skupine D kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci Hrvatska je poražena s 3:0. Ovaj put je bolja bila Njemačka. Malevićeva Crna Gora izgubila je pak u pet setova od Estonije...

Na prvom od dva turnira skupine D, u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci, Hrvatska je u prvoj utakmici u Baru poražena s 3:0 od domaćina. U drugom kolu je jako oslabljena reprezentacija Hrvatske igrala protiv Njemačke.

Naši su se u prva dva seta držali do drugog tehničkog odmora, na kojem je u oba navrata zaostatak bio minimalan. Ipak, u završnicama seta je Njemačka mirno dolazila do seta, 25:21 i 25:20. U trećoj dionici su naši protivnici došli do ogromne prednosti od 16:5. Hrvatska je u ostatku seta uspjela doći do podnošljive razlike, ali je ipak glatko izgubila s 25:19 čime je utakmica zaključena već nakon tri dionice.

Kod naših je Anđelko Ćuk upisao 18 poena, dok je Nijemce s istim brojem poena predvodio Gyorgy Grozer. Nijemci su na utakmici upisali devet aseva, a naši reprezentativci tri.

Crna Gora Radovana Malevića je u drugom kolu igrala protiv Estonije. Domaći su izgubili prva dva seta i to drugog s uvjerljivih 25:22. Uspjeli su se vratiti u iduće dvije dionice u kojima su između dva tehnička odmora preokretali rezultat i potom zadržavali prednost do završnice. U petom setu je malo bolje krenula Crna Gora, no Estonija je ubrzo preokrenula, došla do dva poena prednosti i na kraju s 15:12 upisala jako bitnu pobjedu. Domaćinima nije pomoglo niti 27 poena Miloša Čulafića. U nedjeljnom kolu domaće očekuje jaka Njemačka, a Hrvatska igra protiv Estonije.

U skupini A, u kojoj se prvi turnir igra u Mariboru, u prva dva kola nije bilo iznenađenja. Slovenija i Španjolska su upisale po dvije pobjede protiv Izraela i Mađarske i u nedjeljnom okršaju igraju za stopostotni učinak pred drugi turnir koji će se igrati u Izraelu.

U skupini D, u Rigi, Finska je u prvom kolu razbila Grčku s 3:0, a u drugom je Grke iznenadila i domaća Latvija koja je preokrenula zaostatak od 2:1 slavivši s 15:13 u odlučujućem petom setu. Nakon dva kola Grci imaju dva poraza i moraju nužno poraziti Veliku Britaniju kako bi pred domaći turnir još imali nekakve šanse za plasman na europsku smotru. Latvija i Finska pak imaju po dvije pobjede te će međusobno igrati za puni plijen nakon prva tri kola.

U slovačkom Popradu igra se skupina C. Ukrajina je s 3:1 nadigrala Bosnu i Hercegovinu, a potom i Belgiju, u jednom jako izjednačenom susretu. Slovačka je pak u prvom kolu izgubila u tijesnoj utakmici od Belgije u četiri seta, da bi u drugom kolu potpuno izbezumila Bosnu i Hercegovinu i lagano slavila u tri seta. U zadnjem kolu Belgija protiv naših susjeda traži drugu pobjedu, a Slovačka će pokušati iskoristiti domaći teren kako ne bi zaostala za Ukrajinom i Belgijom, koja će biti domaćin drugog turnira.

U skupini E, u Ankari, Turska i Italija su upisale po dvije pobjede protiv Rumunja i Bjelorusa i u međusobnom će susretu odrediti tko će kao bolje plasirani ući u drugi turnir, kojem će domaćini biti upravo Talijani.

U posljednjoj skupini F, koja se igra u Skopju, iznenađenje se dogodilo već u prvom kolu. Portugal je s 3:0 nadigrao Nizozemce. Makedonija je pak nadigrala Švedsku u četiri seta. U drugom kolu Nizozemci su bez izgubljenog seta porazili Šveđane, a Makedonija je tek u prvom setu parirala Portugalu. Njega je izgubila s 27:25, a preostala dva bila su puno lakša za Portugalce koji su s 3:0 došli do druge pobjede i vjerojatno će na drugi turnir, koji će se igrati u Nizozemskoj, otići s tri pobjede, budući da još moraju igrati sa Švedskom. Nizozemce pak očekuje težak dvoboj protiv Makedonije, koju će publika pokušati dovesti do senzacije.