Treće kolo donijelo iznenađenja

Matej Milanović • ponedjeljak, 24.05.2010.

U trećem kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci bilo je nekoliko iznenađenja. Slovenija je svladala Španjolsku, Makedonija Nizozemsku, Turska Italiju. Nažalost među njima nema i Hrvatske koja je uvjerljivo poražena od Estonije...

Protiv Estonije Hrvatska je glatko izgubila prva dva seta, u skupini D kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci. U trećem setu su naši reprezentativci vodili na oba tehnička odmora, no nakon toga su Estonci polako preokrenuli rezultat i na koncu s 25:23 riješili utakmicu u svoju korist u tri seta, nakon 67 minuta igre. Kod Estonaca je 13 poena upisao Oliver Venno, a kod Hrvatske je Anđelko Ćuk realizirao čak 23 poena.

U drugoj utakmici skupine Crna Gora je izgubila u tri seta od Njemačke. Nijemci su konstantno kontrolirali rezultat i zasluženo su došli do treće pobjede u tri utakmice. Najbliže su domaći bili u drugom setu, u kojem su osvojili 18 poena. 13 poena je kod Njemačke realizirao Gyorgy Grozer, a za Crnu Goru ih je deset upisao Marko Bojić. Njemačka na drugi turnir, koji će igrati doma, putuje sa stopostotnim učinkom i vjerojatno će doći do prve pozicije. Crna Gora Radovana Malevića se pak još nada drugom mjestu koje donosi dodatno razigravanje.

U skupini A je Slovenija, u Mariboru, iznenadila Španjolce. Slovenci su odigrali odličnu utakmicu. Jedino u drugom setu je susret bio izjednačen i tom prilikom je Španjolska uzela dionicu s 28:26. U ostala tri seta domaći su dominirali i bez većih problema pobijedili s 3:1. 19 poena je upisao Alen Šket. Do prve pobjede u grupi stigla je Mađarska protiv Izraela, dobivši jako tijesan susret u četiri seta. Drugi turnir igra se u Izraelu.

U grupi B Latvija je pred svojom publikom pošteno namučila Finsku, dovevši Fince u tri tijesne završnice. Ipak, gosti su nakon tri seta vodili 2:1 i u četvrtom je Latvija potpuno pala te ga je izgubila s 25:15. Kod Finske je 24 poena upisao Mikko Oivanen. Grčka koja je potpuno razočarala u Rigi i izgubila prve dvije utakmice dobro je krenula protiv Velike Britanije, ali je prvi set dobila tek nakon duge borbe, 32:30. U ostale dvije dionice Grci su uspjeli slaviti malo laganije i s 3:0 doći do prve pobjede. Pred svojom publikom morat će, osim Britanaca, pobijediti barem Latviju, kako bi ostali u igri za drugu poziciju.

U grupi C Bosna i Hercegovina je odigrala dobru utakmicu protiv Belgije. Belgijci su s 25:22 dobili prvi set, a u drugom su naši susjedi s 25:18 uspjeli izjednačiti. Treća dionica bila je jednosmjerna, u korist Belgije. U četvrtom setu Bosna i Hercegovina je vodila čak i 16:11, ali je u završnici propustila prednost i s 27:25 izgubila utakmicu. 19 poena upisao je Sanjin Bezdrob, a Belgiju je predvodio Gert Van Walle s 18.

U istoj grupi, Slovačka je iskoristila domaći teren kako bi se priključila Belgiji i Ukrajini na vrhu skupine, pred drugi turnir. Slovaci su u prvom setu gubili s 8:5. Nakon toga je uslijedilo nekoliko izmjena rezultata, a domaći su dobili na razliku, 26:24. U drugom setu je Slovačka puno lakše dobila s 25:18, a nakon što je Ukrajina uspjela smanjiti, domaći su sa sigurnih 25:16 riješili utakmicu. 21 poen je za pobjednike upisao igrač Perugie, Martin Nemec.

U grupi E, čiji se prvi turnir igrao u Ankari, Turska je u potpunosti iskoristila domaći teren protiv Italije. Stvari su krenule očajno za domaće, koji su nakon dva tehnička odmora gubili šest poena, a potom i 21:14. Ipak, Turska je uz veliku pomoć publike uspjela dostići protivnike i s 26:24 doći do prvog seta. Nakon toga, utakmica je bila jednosmjerna.

Turska je dominirala u drugom i trećem setu i s 25:17 i 25:13 osramotila Italiju, koju u listopadu očekuje domaće Svjetsko prvenstvo. Tursku je do pobjede predvodio Serhat Coskun. Italija će morati na drugom turniru, kojeg igra doma, pobijediti Tursku i to jako uvjerljivo, ukoliko želi izbjeći dodatno doigravanje. U drugoj utakmici skupine, Bjelorusija je s 3:1 nadigrala Rumunje.

U skupini F, Portugal je upotpunio seriju pobjeda, razbivši Švedsku, koja je u tri seta uzela samo 41 poen. Portugalci su taj prvi turnir završili bez izgubljenog seta. Makedonija je, pak, pred svojom publikom priredila senzaciju. U prvom setu su domaći s 26:24 dobili Nizozemsku. Gosti su u drugom uzvratili s glatkih 25:18, no umjesto da preuzmu kontrolu nad utakmicom, ponovno su izgubili u tijesnoj završnici s 29:27.

Četvrti set ponovno je bio u znaku Nizozemske, ali Makedonija se nije predala te je izvrsnim petim setom uspjela doći do 15.11 i nevjerojatne pobjede koja im daje nadu, iako malu, da bi mogli doći do drugog mjesta i doigravanja. Ipak, teško je očekivati da će Nizozemci dopustiti nove senzacije i pred svojom publikom.

Drugi turniri igraju se idućeg vikenda. Pobjednici skupina izborit će direktan plasman na prvenstvo Europe, dok drugoplasirani moraju u dodatne kvalifikacije.