Novi poraz Hrvata, Crna Gora izgubila u pet

Matej Milanović • subota, 29.05.2010.

Četvrto kolo kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci nije donijelo velikih iznenađenja. Estonija je u pet setova svladala Crnu Goru i tako osigurala drugo mjesto, a Grčka je porazila Latviju i time vratila drugo mjesto u grupi. Hrvatska je ponovno poražena u tri seta, a bolji su bili Nijemci...

Hrvatska je u Tübingenu protiv domaćina glatko izgubila prvi set s 25:13. U drugoj dionici naši su se reprezentativci držali do drugog tehničkog odmora, na kojem su gubili 16:14. Nakon toga su popustili te je Njemačka s 25:21 povećala vodstvo. U trećem setu Hrvatska je krenula odlično i povela 8:5. Prednost je ostala do drugog tehničkog odmora, no potom su domaći preokrenuli na 21:19. U tijesnoj završnici Njemačka je s 25:23 riješila utakmicu. Kod naših je najbolji bio Anđelko Ćuk s 18 poena, dok je domaćine predvodio Jochen Schöps sa 14 poena.

U drugoj utakmici skupine D Crna Gora je tražila pobjedu protiv Estonije kako bi se nastavila nadati drugom mjestu. Estonci su dobili prva dva seta s 25:15 i 25:20. Crnogorci su odgovorili u trećem s 25:18, a u četvrtom je Estonija držala inicijativu početkom seta. Naši susjedi su preokrenuli nakon drugog tehničkog odmora, da bi na kraju slavili na razliku s 27:25.

U odlučujuću dionicu Crna Gora je krenula s 5:2 i vodila je do završnice. Ipak, Estonci nisu odustali te su uspjeli preokrenuti na 16:14 i osigurati pobjedu koja bi im trebala jamčiti drugo mjesto u grupi. Do pobjede ih je predvodio Oliver Venno s 21 poenom. U reprezentaciji Radovana Malevića najbolji je bio Miloš Čulafić s 24 poena.

U grupi A, drugi turnir igra se u Tel Avivu. Španjolci su s dosta muke svladali Izrael u četiri seta. Slovenija se pak puno više od očekivanog mučila s Mađarskom. Mađari su dvaput uspijevali izjednačiti stanje u setovima, a Slovenija je otpor protivnika ipak slomila u petom setu s 15:8. U subotnjem kolu igrat će međusobno Španjolska i Slovenija i pobjeda bi naše susjede odvela na prvenstvo Europe.

U skupini B, u Heraklionu, Finska je s 3:0 nadigrala Veliku Britaniju. Grčka je pak iskoristila domaći teren i porazila Latviju s 3:0 što im daje velike šanse da se domognu druge pozicije i dodatnih kvalifikacija. Grke je do pobjede predvodio Nikolaos Roumeliotis s 20 poena.

Belgijski Merksem ugostio je drugi turnir skupine C. Slovačka je sigurnom igrom pobijedila Bosnu i Hercegovinu u tri seta, ne dopustivši protivnicima niti jednom da stignu do 20. poena. Puno je važniji bio dvoboj domaćina i Ukrajine, koja je u utakmicu krenula s 8:3. Ukrajinci su vodili i u ostatku prvog eta, ai su na kraju popustili i izgubili s 26:24. Belgija je rutinski uzela drugi set, a u trećem je propustila prednost i u tijesnoj završnici izgubila 25:23.

U četvrtoj dionici domaći su između dva tehnička time-outa stekli tri poena prednosti što im je bilo dostatno do kraja seta, 25:22. Belgiju je do pobjede predvodio Gert van Walle. Ukoliko u subotu Slovačka porazi Ukrajinu, u zadnjem će kolu igrati s Belgijom za prvo mjesto i direktan odlazak na Europsko.

U skupini E, Italija je na domaćem terenu svladala Bjelorusiju s 3:0, a Turska je istim rezultatom nadigrala Rumunjsku. Ukoliko u subotnjem kolu ne bude kakvih iznenađenja, Turska i Italija bi međusobnim dvobojem trebali odlučivati o prvom mjestu.

Skupina F igra se pak u Rotterdamu. Nizozemska je bez poteškoća pobijedila Švedsku s 3:0. Tri seta su bila dovoljna i Portugalu protiv Makedonije. Portugalci bi u subotu trebali pobjedom sa Švedskom osigurati nastup na europskoj smotri, a ključna će biti utakmica Makedonije i Nizozemske. Makedoniji bi eventualna nova senzacija širom otvorila vrata dodatnih kvalifikacija.