Slovenija kvalificirana, Hrvatska izgubila

Matej Milanović • nedjelja, 30.05.2010.

U petom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci plasman u Austriju i Češku osigurali su Slovenija, Finska, Njemačka i Portugal. Još dva direktna mjesta odredit će se u nedjelju, a u doigravanje su sigurni Španjolska, Estonija i Nizozemska. Hrvatska je ponovno izgubila u tri seta. Bolja je bila upravo Estonija...

U petom kolu skupine D, čiji se drugi turnir igra u njemačkom Tübingenu, Hrvatska je igrala protiv Estonije. Estonci su dominirali u prvom setu kojeg su dobili s 25:12. U drugom i trećem Hrvatska je povela 8:6, da bi protivnici potom preokrenuli na dva poena prednosti do drugog tehničkog odmora. U oba navrata su Estonci kontrolirali do kraja i s 3:0 osigurali drugo mjesto u skupini i dodatno doigravanje u kojem ih čeka Nizozemska. Kod Hrvatske je 12 poena upisao Anđelko Ćuk, a za Estoniju ih je 17 upisao Argo Meresaar.

U drugoj utakmici grupe Njemačka je u tri seta pomela Crnu Goru. Naši susjedi su jedino u drugom setu uspjeli držati kontakt s protivnicima kroz cijelu dionicu i preći prag od 20 poena. Nijemci su tom pobjedom osigurali prvo mjesto u skupini i direktnu kvalifikaciju na prvenstvo Europe. Do pobjede ih je vodio Gyorgy Grozer s 15 poena, dok je kod Crnogoraca najbolji bio Miloš Čulafić s 12 poena.

U skupini A Španjolska je slavila u prvom setu protiv Slovenije nakon teške borbe s 27:25. U drugom setu su Slovenci nakon drugog tehničkog odmora napravili seriju od 9:1 i s 25:14 riješili dionicu u svoju korist. U trećem setu Španjolci su vodili kroz drugu polovicu dionice, no nisu uspjeli zaključiti set i na razliku su izgubili 28:26.

U trećem setu bilo je par izmjena prednosti, a Slovenija je u završnici odigrala puno sigurnije od protivnika i s 25:21 osigurala pobjedu koja znači plasman na Europsko. Najbolji je kod Slovenije bio Alen Šket s 21 poenom. Španjolska je, pak, druga u skupini i morat će u dodatno doigravanje sa Slovačkom, ili Belgijom. U drugom dvoboju skupine Izrael je došao do prve pobjede u kvalifikacijama nadigravši Mađarsku s 3:0.

U skupini B, u Heraklionu, vodile su se velike bitke. Finska je prvi set s Latvijom dobila tek 27:25. U iduće dvije dionice su Latvijci pomalo neočekivano dominirali i protivnicima pustili svega 26 poena u dvije dionice. Finska je odgovorila na najbolji mogući način uzevši četvrti set s 25:14. U petom setu Latvija je krenula s 5:2, no Finci su to ubrzo preokrenuli i s 15:11 osigurali Europsko. Latviji ostaju tek teoretske šanse za prolaz. Finsku je predvodio Mikko Oivanen s 20 poena, a Latviji nije pomogao niti Ansis Medenis s 29 poena.

Mučila se i Grčka protiv Velike Britanije. U prve četiri dionice pola ih je bilo jednosmjerno, a pola izjednačeno. One izjednačene je dobila Velika Britanija koja je dvaput povela, a Grci su oba puta odgovorili dominantnim setovima kojima su došli do petog seta. U odlučujućoj dionici Britanci su krenuli bolje. Grčka je odmah odgovorila i došla čak do 12:8, no nije odmah uspjela zaključiti meč koji se odvukao na razliku. Tamo su domaći ipak slavili i za drugo mjesto i dodatne kvalifikacije protiv Italije, ili Turske trebat će im set u zadnjem kolu s Finskom. Kod Grčke je najbolji bio Ilias Lappas sa 16 poena.

U skupini C, u belgijskom Merksemu, Belgija je u tri seta svladala Bosnu i Hercegovinu koja je jedino u drugoj dionici bila opasna, 26:24. Slovačka je pak razbila Ukrajinu u prvom setu s 25:16, a drugog je osvojila nakon puno veće borbe s 25:23. U trećoj dionici Ukrajinci su vodili kroz prvu dionicu, da bi na kraju izgubili s glatkih 25:21 i time izgubili i teoretske šanse za nastup na Europskom. Kod Slovačke je 16 poena upisao Martin Nemec. U zadnjem kolu Slovačka će igrati s domaćinom Belgijom. Pobjednik putuje na Europsko, a poraženi će razigravati sa Španjolskom.

U skupini E Italije je uz dosta muke uzela prvi set s Rumunjskom, 25:23 i drugi koji je bio izjednačen sve do same završnice, u kojoj su Talijani ipak slomili otpor protivnika, 25:20. Treći set bio je puno lakši za Italiju koja je tako mirno riješila utakmicu s Rumunjskom uz 18 poena Alessandra Feija. Prava senzacija dogodila se u drugoj utakmici skupine. Turska je dobila prvi set protiv Bjelorusije s 25:19. Nakon što su im protivnici u tijesnoj završnici uzeli drugu dionicu, 25:23, Turci su ponovno slavili s 25:19.

Istim rezultatom Bjelorusija je došla do četvrtog seta u kojem je neočekivano dominirala te je tako izborila peti set. U njemu su igrali samo Bjelorusi koji su u pet setova iznenadili Tursku, uz 25 poena Siarheija Antanoviča. Kod Turske je 23 poena upisao Serhat Coskun. Turci su se ovim porazom doveli u situaciju da moraju pobijediti Italiju u zadnjem kolu za direktan odlazak na prvenstvo Europe. Poraz bi donio razigravanje s Grčkom.

U posljednjoj skupini Portugal je izgubio prva dva seta protiv Švedske, ali je na kraju ipak slavio s 3:2 i tako potvrdio svoj odlazak na europsku smotru. Nizozemska je pak u tri seta nadigrala Makedoniju i tom pobjedom osigurala drugo mjesto koje znači play-off sa Estonijom.